Üniversitede şoförlükten akademisyenliğe

KÜTAHYA Dumlupınar Üniversitesi Otobüs Kaptanlığı Bölümü’nden çıkışlı olduktan sonradan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde 12 yıl çoban yerine etkin Mustafa Soner Tok (39), bu tam bütünü de ön lisans olan 5 değişik büro henüz okuyup bitirdi. Sonuç kendisine faziletkâr lisans da özne Tok, Ankara Sebep Beyazıt Üniversitesi Içtimai Ulum Iz Yüksekokulu Ulaşım Bölümü’nde yeni açılan otobüs kaptanlığı programının önceki öğretim yardımcısı namına atandı.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Otobüs Kaptanlığı Bölümü’nden 2007’dahi mezun olan Mustafa Soner Tok, 2010 yılında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde sürücü namına işe başladı. Tok, 12 sene boyunca üniversitenin eriştirme biriminde şoförlük yaparken bire bir zamanda kâffesi civar lisans tutum, toplum bilimi, bahçe tarımı, yavru gelişimi ve ilahiyat bölümlerini ayrımlı üniversitelerde okuyup diploma aldı. Akıbet kendisine Abant İzzet Baysal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bostan Bitkileri alanında üstelik tezli faziletli lisans yapan Tok, 2022’de Ankara Sebep Beyazıt Üniversitesi Toplumsal Ulum Çığır Yüksekokulu Ulaşım Bölümü’nde bakir açılan otobüs kaptanlığı programının geçmiş öğretim görevlisi namına atandı.

Tok, ilkgüz ayına kadar öğretim görevlisi kadrosunun tamamlanması arkası sıra önümüzdeki dönme mektepli alımına başlayacaklarını söyledi. Zat mezun olduğu programda öğretim görevlisi olduğunu vurgulayan Tok, Bir Vakitler biliyorsunuz sayısal bu büyüklüğünde önde değildi, kılavuzlar vardı. Yeğleme kılavuzunu karıştırırken ‘Otobüs Kaptanlığı ve Hosteslik’ programı dikkatimi çekti. Sonrasında ego bile dedim ‘neden bu yenilikçi bölümü okumayayım?, ağız ağıza tesadüfen keşfettim zat kendime. ÖSYM’nin kılavuzundan buldum. Henüz sonra çevremdeki kadınlara otobüs kaptanlığı bölümü okuması üzere rehberlik yaptım. Yaklaşık 3-4 yıl evvel 10 kadın arkadaşa rehberlik yaptım. Bütünü da okullarını bitirdiler, şimdi tayin bekliyorlar dedi.

Henüz yeterli sayıda öğretim görevlisi olmadığı amacıyla öğrencisi sıfır Sebep Beyazıt Üniversitesi Otobüs Kaptanlığı bölümünde biricik öğretim görevlisi olan Mustafa Soner Tok, İnşallah ilkgüz ayına kadar 3 talim görevlisinin tamamlanması yerinde yıpranmamış öğrencilerimizi bekliyoruz. YÖK’ün yönetmeliğine göre derslerin 20 tanesi kayran dersi, geriye kalanlar farklı sosyal ve umumi kültür dersleri. Bunların içerisinde bizim okulumuzda mesleksel İngilizce, mesleki Almanca, alışılagelen İngilizce yönünden da öğrencilerimiz eğitim bilimi matlup. Kuvvetli, şoförlük alanında eğitilmiş kamu ve özel sektöre diplomalı şoförler istihdam edilecek diye konuştu.

Share: