UNESCO’nun firez bırakıt listesinde düz düzlük Ballıca Mağarası’na ziyaretçi akını

UNESCO’nun hars bırakıt listesinde meydan kayran Ballıca Mağarası’na ziyaretçi akını

TOKAT – Dünyanın sunma büyük ve arz debdebeli mağaralarından birisi olan Ballıca Mağarası yaz tatili dolayısıyla adeta vatandaşların akınına uğradı.

Tokat’ın Ahzüita ilçesinde kâin Ballıca Mağarası tatilcilerin gözde ziyaret mekanları arasında yer alıyor. Çevre yer ve ilçelerin yanı sıra saraka yaz tatili için Tokat’a gelenler mağarayı üstelik musahabe etmeyi boşlama etmedi.

Ballıca Mağarasında Delalet eden Mehmet Sav, mağara üzerine şu bilgileri verdi:

“Ballıca Mağaralarında önceki tetkikat 1993 yılında Prof. Dr. Zevalsiz Canikli ve ekibi marifetiyle başlatıldı ve 1994 yılında haritası çıkartıldı. 1995 yılında acun ve mutluluk turizmine açıldı. Bu mağara 2007 yılında tabiat parkı ilan edildi ve bura Türkiye’dahi bulunan 32’inci zevk parkıdır burası. Ballıca Mağarası 2019 yılında ise Unesco’nun bırakıt listesine girdi. Bu in çok farklı, Soğan sarkıtlarıyla ayn dolduran ayrımsız in. Ender tanıdık bu karstik yapılar ayrı bir ehemmiyet katıyor. Ballıca Mağarası lazım mahdut içinden gerekse yetersiz dışından korkulu ayrımsız ziyaretçi akışına ehil. Ballıca Mağarasına kısaca 15 yıldır astım, KOAH, aymazlık problemi olan hastalarımız geliyor. Bu hastalarımız mağara içerisinde tedavi görüyor. Buradaki müvellidülhumuza seviyesi dışarıda mevcut oksijenle ayrımsız amma burada kâin oksijen temel kayadan filtrelendiği üzere daha saf. In içerisinde akman ayrımsız oksijen var.”

“hafta arası 400-500 kişi, hafta sonları 800-1000 kişi musahabe ediyor”

İşletme sahibi Necmettin Bahçeci, hafta sonları kestirmece bin kişiyi ağırladıklarını belirterek, “Mağaramız güzeşte sene tadilattan dolayı kapatıldı, bu yıl Ağustos ayının 8’inde yine ziyarete açıldı. In bu kapatmadan hava kendini yenilemiş oldu. Ayrıca Ballıca Mağarası Tokat’ımız ve ülkemiz için iri önem haiz aynı mağaradır ve burası tıpkısı acun mirasıdır. Buraya hem ehil çıkmamız gerekiyor hem dahi gözümüz kadar korumamız gerekiyor. hafta arası 400-500 yaşama, hafta sonları 800-1000 emanet müzakere ediyor” dedi.

“KOAH ve nefes darlığı çekici hastalarımız buraya gelsinler”

Ballıca iflah arayan 61 yaşındaki KOAH hastası İbrahim Büyüktunç, “7 yıldır KOAH hastasıyım. Ballıca mağarasını çok övdüler, 4 aktarılma içerisinde çok faydasını gördüm. Başlangıçta ilacımı günde 4-5 nöbet kullanıyordum demin bu aynı 2ye düştü. KOAH ve nefes darlığı çekici hastalarımız buraya gelsinler. Burası kıtipiyoz dünya harikası” dedi.

Share: