Umum bileğinin kalın kullanıldığı mesleklerde ganglion kisti çıktı görülüyor

Medipol Mega Darülfünun Hastanesi Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Bölümü El Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kırat Uzel, ganglion kistinin; kadınlarda, osteoartriti olanlarda, başlangıçta mafsal ve tendon yaralanması geçirenlerde ve daim ahali bileğini kullanan mesleklerde elan yoğun görüldüğünü belirtti.

Medipol Mega Darülfünun Hastanesi’nden yapılan açıklamada görüşlerine saha verilen Uzel, ganglion kistinin umum ve el bileği çevresindeki eklem veya komşu tendonlardan gelişen ve oldukça sık tanıdık iyicil kitlelerden olduğu bilgisini paylaştı.

Bu kistlerin vücudun bambaşka bölgelerine yayılmayacağını nâkil Uzel, “Sunu yoğun halk bileği sırtında görülmekle birlikte, bileğin avuç içi tarafı, inç apaz içi ilk boğumunda ve parmağın uç eklemlerinde birlikte görülebilir. Ganglion kisti sapı olan, nakit yoğun balon bir aynı yapıdır. İçerisindeki sıvı madde jel veya jöle kıvamındadır. Kist değişik boyutlarda olabilir.

Boyutu antlaşma ortamında farklılık gösterebilir evet da ağız ağıza ortadan kalkabilir. Genellikle ağrısız olmak ile gelişigüzel kistin oluştuğu bölgenin yakınında sinire ağırlık fail ayrımsız uzanım varsa balkı ortaya çıkabilir.” ifadelerini kullandı.

Fehamet Uzel, ganglion kistinin; kadınlarda, osteoartriti olanlarda, önceleri mafsal ve tendon yaralanması geçirenlerde ve daima el bileğini kullanan mesleklere eş olanlarda elan yoğun görüldüğünü belirterek, şunları kaydetti:

“Tanılama, şişliğin yerine ve görünümüne sadık kendisine anında konur. Kistler genellikle yumurtamsı, yazma, hafif ve ara sıra vakalarda birlikte anif olabilirler. Apaz içindeki kistler sert kıvamda ve gark olmak ile ağrılıdır. Kabarık yapabilen özge nedenlerin ayırıcı tanısını yapabilmek amacıyla kâh vakalarda grafi, ultrasonografi yahut MR kabilinden görüntüleme yöntemleri kullanılır. Ganglion kistlerinde alelumum cerrahi tedaviye lüzum duyulmaz. Hastanın şikayeti yok ise kistler çabucak izleme edilebilir. Takipler sırasında kistlerinin ayrımsız kısmı bizatihi kaybolabilir.

Veca kâin ise eklemi akışmaz tutacak ateller ve deva kullanılabilir. Kistin içindeki sıvının enjektör yardımı ile boşaltılması bile değişik bire bir otama yöntemidir. Bu yöntemde kistin yineleme oranı yüksektir. Ameliyat dışı yöntemler başarısız olursa veya kist tekrarlarsa kistin berrak işler yahut artroskopik yöntemlerle çıkarılması önerilmektedir. Cerrahide yapılması gereken kistin kendisi ile gelişigüzel kökünü-sapını izleyip kaynaklandığı mafsal yahut tendon kılıfından çıkarmaktır. Vakit Kaybetmeden kisti sezmek nüks vakaların en majör sebebidir.”

Share: