Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, kullanılmamış Zigana Tüneli inşaatında incelemelerde bulundu Açıklaması

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “1 trilyon 631 milyar liranın üstünde yatırımla iblağ altyapılarımızı düzeltmek, Türkiye’yi toptan bire bir geri hizmet süper güce yöneltmek, muvasala ağlarını genişletmek ve arsıulusal transport güzergahlarındaki sakim bağlantıları bitirmek önceliklerimiz oldu.” dedi.

Yeni Zigana Tüneli şantiyesinde incelemelerde kâin Karaismailoğlu, yetkililerden çalışmaların akıbet durumuna ilgili hikmet aldı.

Karaismailoğlu, 14,5 kilometre uzunluğu ile dünyanın üçüncü ve Avrupa’nın genişlik mufassal çift gayda kara yolu tüneli olacak yeni Zigana Tüneli’nin Trabzon ve Gümüşhane’nin eş sahipliği yapacağı dünya çapında aynı kişmiri yolu projesi olduğunu vurguladı.

Tünelin hafriyat sübvansiyon çalışmalarının tamamlanarak 13 Ocak’ta çırağ görme töreni yapıldığını anımsatan Karaismailoğlu, “Sevincimizi, gururumuzu yine gelişigüzel yaşamıştık. O dönme bugündür tünelimizi hizmete fayrap etmek üzere çalışmalarımızı 7/24 başarıyla sürdürüyoruz. Binnetice sona yaklaşıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Karaismailoğlu, üç kıtanın kesiştiği noktada mevcut Türkiye’nin çok yüce aynı konumda olduğuna dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu konumun hakkını isnat etmek, erbap olduklarımızdan milletimizin en son düzeyde kâr sağlayabilmesi için çalışmalarımızı titizlikle yürütüyoruz. Türkiye’mizin coğrafi konumu, iblağ ve danışma stratejimizi haddinden fazla boyutlu ele almayı gerektirmekte. Planlamalarımızı lehçe sınırları üstelik aşarak toptan çapta yapıyoruz. Bu hasis hareketle alelhusus muvasala alanında uluslararası entegrasyonu, konuşu kalkınmanın genişlik yüce dinamolarından biri namına gördük.”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde geçen akıbet 20 sene süresince umum muvasala stratejilerini, toptan eğilimleri dikkate alarak yaptıklarını dile getiren Karaismailoğlu, “Dünyayı Türkiye’ye bağlıyoruz. 1 trilyon 631 milyar liranın üstünde yatırımla iblağ altyapılarımızı iyileştirmek, Türkiye’yi global bir geri hizmet süper güce ihata etmek, muvasala ağlarını bollatmak ve arsıulusal nakliyat güzergahlarındaki kalık bağlantıları tahsis etmek önceliklerimiz oldu.” dedi.

Karaismailoğlu, işte bu noktada Şarki Karadeniz’in genişlik büyük ticaret merkezi konumundaki Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta inşa ettikleri Zigana Tüneli’ne de bu açıdan çağrıştırmak gerektiğini belirterek, “Bu kıymetli projemizi, tamlık Orta Şark ülkelerinin Karadeniz’e ulaşması açısından dirimsel ehemmiyet taşıdığı farkındalığı ile değerlendiriyoruz. Zigana Tüneli, bölgede kullanılmamış istihdam, hareket alanları ve imkanları oluşturacak, mıntıka ekonomisine kebir katkılar sunacaktır.” diye konuştu.

Seyahat süresi tahminî 30 zaman azalacak

Karadeniz Sahil Yolu’nun, kıran kesimindeki yerleşme yerlerini yüksek standartlı bir muvasala zıkkım ile birbirine bağladığını vurgulayan Karaismailoğlu, şöyle bitmeme etti:

“bununla birlikte başlattığımız şimal-güney akslarını ıslah çalışmaları kapsamında bölgede dokuz canlı çokça kere ve tünel yapımını de projelendirdik. Ovit Tüneli, Ambulans Tüneli, Salmankaş Tüneli, Salarha Tüneli, Hurmalık-1 ve Hurmalık-2 Tünelleri kadar nicesini tamamlayarak milletimizin hizmetine verdik. Zaman bizleri bir araya getiren Zigana Tüneli bile kuzey-güney aksları kapsamında hayata geçirdiğimiz projelerin en önemlilerinden ayrımsız tanesi. Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta nesir ediyoruz.”

“Zigana Tüneli, bölgemizin ekonomisine yıpranmamış aynı soluk getirecek”

Karaismailoğlu, Zigana Tüneli projesine ait şu bilgileri paylaştı:

“Proje, Trabzon-Aşkale Yolu’nun 44. kilometresinde Maçka-Başarköy mevkisinde başlayıp, 67. kilometrede saha düz Köstere-Gümüşhane Yolu’na köprülü dudak ile bağlanmakta. 12 metre genişliğindeki kâin devlet yolu ikişer şeritli mukassem sefer haline gelmekte. Projenin hizmete açılmasıyla Zigana’nın zirvesinde 2 bin 10 metre olan ve 1. tünelde 1825 metreye indirilen blucin, 600 metre daha kötü çekilerek 1212 metreye indirilmekte. Tünelimizin sol tüpü 14 bin 448 metre, salim tüpü 14 bin 477 metre uzunluğunda tevessül etmek için koşa tüpten oluşuyor. Hep uzunluğu angajman yolları ile alay malay 15,1 kilometreye ulaşacak. Hafriyat-terviç ve sonuncu beton şümul çalışmalarını filhakika tamamlamıştık.”

Devam fail çalışmalar kapsamında, oylumlu aşamaları geride bıraktıklarını, elektrokardiyografi mekanik imalatların bitmeme ettiğini dile getiren Karaismailoğlu, “Tünel çıkış kavşağında kâin 126 metre uzunluğundaki ardgerme köprü imalatlarını da tamamladık.” dedi.

Karaismailoğlu, proje hizmete açılınca kâin yolun 8 kilometre kısaltılmış olacağına meni ederek, “Böylelikle gezi süresi bile kestirmece 30 dakikanın üstünde azalmış olacak. Bu bile nazik artırım avantajları bizlere sağlayacak. Zamandan 40 milyon teklik, akaryakıttan 99 milyon teklik görünmek için yıllık 139 milyon lira tasarruf sağlayacağız. Karbon salımı birlikte 18 bin titrem henüz birkaç gerçekleşecek. Zigana Tüneli’nin açılışına artık sınırlanmış günler kaldı. 2023 yılı nisan ayında bütün imalatlarımızı tamamlayıp tünelimizi hizmete açmayı hedefledik.” diyerek konuştu.

Zigana Tüneli faaliyete geçtiğinde alelhusus şita aylarında yaşanan çileleri tarihe gömerek nöbet kullanıcılarına emniyetli ve konforlu gezi imkanı sağlayacaklarını aktaran Karaismailoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Antrparantez, bulunan Trabzon-Gümüşhane hattında mevcut keskin virajlar, rampalar ile birlikte dik yamaçlardan taş düşmesi kabilinden problemler da ortadan kalkacak. Trafiğin, Karadeniz kıyı kesimindeki yerleşkelere, limana, turizm ve endüstri merkezlerine sorunsuz akışı imdi henüz ferah olacak. Sonunda arsıulusal ticaretin elan çabuk ve emin yapılmasına büyük katkılar sunacağız. Zigana Tüneli, bölgemizin ekonomisine yeni benzeri kan getirecek.”

“Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin geleceğine vurulacak bir kaşe kabil”

Karaismailoğlu, Zigana Tüneli ve angajman yollarının yapımı, tasarımı ve kontrolünde yüzdelik 100 domestik ve milli kaynakların kullanıldığını söyledi.

Projenin, ağız ağıza Türk mühendisleri ve işçileri aracılığıyla nesir edildiğini vurgulayan Karaismailoğlu, ayrıca kara yolu tünellerinde Türkiye’dahi ilk defa amudi şaft yapılarının Zigana Tüneli’nde oluşum edildiğini aktardı.

Karaismailoğlu, proje kapsamındaki 3 istasyonun herhangi bir birinde 1 akman, 1 da yapışkan gelgel atılmak için hep 6 havalandırma şaft yapısı bulunduğunu belirtti.

Bakan Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ustalık, mühendislik boyutlarıyla domestik ve milli çalışmaların benzeri apayrı zaferi olacak Zigana Tüneli. Avrupa’nın ve dünyanın zirvesindeki yapılardan biri arasına yerleşecek Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin geleceğine vurulacak bir işaret üzere. Açılışıyla bölgenin gelişimi ve kalkınmasında oylumlu ayrımsız ivme oluşturacak, kullananlara, kesim halkına kazandıracaklarıyla Türkiye’nin çalım projeleri ortada yerini alacaktır. Filhakika eğer gönlünüzde milletinize karşı duyduğunuz amor varsa, bakım teksir isteği varsa, ‘geçilmez’ denen yollar geçit verir, ‘aşılmaz’ denen dağlar aşılmakta. Bunu dahi şu anda Zigana Tüneli’nde görmekteyiz.”

Trabzon’birlikte yürüttükleri çalışmaların yalnızca Zigana Tüneli ile merbut olmadığını üstelik vurgulayan Karaismailoğlu, Kanuni Bulvarı, Maçka-Trabzon Yolu, Of- Pınar Yolu, Akçaabat-Söğütlü-Kategorik Yolu, Araklı-Dağbaşı-Yolu, Akçaabat- Düzköy Yolu, Düzköy- Tonya Yolu kadar toplam 26 milyar 905 milyon lira bedelle projelere devam ettiklerine dikkati çekti.

Gümüşhane’birlikte birlikte alelhusus karaca yolu alanında devasa projeler bulunduğuna meni eden Karaismailoğlu, devam eden projeleri sunma kısa zamanda milletin hizmetine sunacaklarını belirtti.

Karaismailoğlu, Zigana Tüneli’nin bu aşamaya gelmesinde emeği sabık işçisinden mühendisine, uzmanından maharet personeline, umum müteahhit firma ve Karayolları personeline teşekkür ederek, “Bizden bindi ve dualarını esirgemeyen umum milletimize üstelik şükranlarımı sunuyorum. Halkımızdan aldığımız bindi ve kaime ile Türkiye’yi geleceğe haiz projelere imza atmaya devam edeceğiz.” dedi.

Share: