Türkiye’ye getirilen Kabe örtüleri Kırıkkale’de sergilenecek

Muhtelif dönemlerde kullanılan ve Türkiye’ye getirilen Kabe örtüleri, Kırıkkale’da İslami Değerler Külliyesi’nde açılacak Siyer-i Nebi ve Kur$An-ı Kutsal Müzesi’nde sergilenecek.

Eski Suudi Arabistan Cidde Basın Ataşesi Bahattin Akyön’ün girişimleriyle getirilen 18 parça Kabe örtüsü ile Medine’den getirilen kırmızı örtü, İslami Değerler Külliyesi’nde koruma altında tutuluyor.

Farklı renklerdeki örtülerin yaklaşık 3 kamer sonradan vatandaşların ziyaretine açılacak müzede sergilenmesi planlanıyor.

Bahattin Akyön, AA muhabirine, Kabe ve Mekke-i Mükerreme’nin İslam dünyası açısından önemine dikkati çekti.

Orada Müslümanların kıblesi Kabe’nin bulunduğunu dile getiren Akyön, şöyle konuştu:

“Kabe yüzyıllardır bilcümle insanların ilgisine ve ziyaretine mazhar olmuştur. Kabe’ye yüzyıllar boyu çeşitli dönemlerde örtüler örtülmüştür. Bunların içerisinde kırmızısı, siyahı, beyazı, sarısı ve al beyaz olanlar var. Haddinden Fazla muhtelif renklerde örtüler bulunuyor. Bittabi ki görev yaptığımız süre içerisinde bizlere mail ilgide mevcut, Kabe’nin anahtarını bulunduran ve Hanım Suresi 56. ayetine bahis olan Kayırıcı Şeybi ailesiyle andıran bir hukuk kurduk. Ülkemizi haddinden fazla sevdiklerini rastgele zaman ifade ettiler.”

Akyön, bu dostluğun neticesinde ailenin değişik zamanlarda Kabe’nin üzerine örtülmüş örtülerden kendilerine ihsan ettiğini dile getirdi.

“Kabe’birlikte muallak olan örtüleri sergileyeceğiz”

Bunları sergilemek üzere Siyer-i Nebi ve Kur$An-ı Şerif Müzesi kasılma ettiklerini anlatan Akyön, şunları kaydetti:

“İnşallah yakın zamanda bu müzede Kabe’birlikte muallak olan örtüleri sergileyeceğiz. Örtüler ortada Kabe’nin ciharıyek tarafında bulunan er-rahman, er-rahim, ya hayy, evet kayyum, elhamdülillahi rabbil’alemin ve İhlas suresinin kayıtlı olduğu örtüler bulunmakta. Örtüler beyninde Kabe-i Şerif’in, Hacer’ül Esved’in üzerinde mevcut Allahu ekber lafzının olduğu, Kabe’nin içerisinde kâin yeşil ajur var.”

Bire Bir örtünün da Medine’den getirildiğini tamlayan Akyön, “Sefir Efendimizin kabrinin üzerinde olan al sıçandişi de bulunmaktadır. Ülkemize ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah 3 ay üzere bire bir müddet içerisinde büyüklerimizi çağırma ederek serginin açılışını gerçekleştireceğiz. Şu anda müzemizin inşaat aşaması tamamlandı, tefrişat aşamasında.” dedi.

Share: