Türkiye’nin evcil ve milli balistik füzesi Tayfun, Yunanistan’ın ardından BAE’yi de gergin etti: Projeyi gizlilikle yürütüyorlar

Türkiye’nin defans uran alanındaki başarılarına tıpkı yenisi elan eklendi. Rize’üstelik Roket Endüstri ve Ticaret A.Ş.’nin (ROKETSAN) geliştirdiği yerli füze ‘Tayfun’un imtihan atışı yapıldı.

MEMLUK BASINI DETAYLARI GEÇTİ

Önceki dolaşma gerçekleşen sınav aut basında açık meydan buldu. BENDE merkezli Bloomberg füze denemesinin detaylarını okurları ile paylaştı. İki kaynağa dayandırılan haberde füzenin Sinop kıyılarında düştüğü bilgisine vadi verildi.

YUNAN BASININDA GENİŞ MEYDAN BULDU

Yaşanan evolüsyon Yunan basınında geniş aksiseda uyandırdı. “Türkiye tehdidi lacerem yükseltiyor” sorusunu soran Ta Nea haberinde şu ifadeye kayran verdi; “Füzenin ikmal ettiği uzaklık İzmir ile Atina arasındaki mesafenin iki zalimce.”

“ASKERİ ÇEVRELERDE DERİN ENDİŞEYE HASTALIK OLDU”

Kathimerini gazetesi Türk yetkililerin projeyle ilgili rastgele bilgiyi açıklamayı reddettiğinin altını çizdi ve projenin iri bire bir gizlilikle yürütüldüğünün altını çizerken Eleftherostypos ise füze denemesi üzere “Cümle komşu devletlerin askeri çevrelerinde dip endişeye sebep oldu” yorumunda bulundu.

“GİZLİCE GELİŞTİRİLEN BALİSTİK FÜZEYİ IMTIHAN ETTİLER”

300+ km’den çok menzili olduğu belirtilen füze Müttehit Arap Emirlikleri’nin ‘Al Arabiya News’ sitesinde de ele alındı. TAYFUN ile ilgili haberde “Türkiye sezdirmeden geliştirilen balistik füzeyi test etti” ifadeleri kullanıldı. Ayrıca haberde “Domestik silahların geliştirilmesini denetleyen Defans Sanayii Başkanlığı, proje üzerine herhangi bir vukuf vermedi” denildi.

Share: