Türkiye’deki Bulgaristan göçmenlerine “sandığa gidin” çağrısı

Türkiye’üstelik çifte yurttaş statüsünde kıvrak Bulgaristan göçmenlerine, Bulgaristan’bile 2 Teşrinievvel’üstelik yapılacak er umumi seçme için sandığa gitme çağrısı yapıldı.

Türkiye’deki göçmenler, sabık sene 4 Nisan ve 11 Temmuz’de yapılan seçimlerde hükümet kurulamaması dolayısıyla 14 Kasım’de esasen kasa başına gitti.

Hükümet kuramayan Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin (BSP) 18 Temmuz’dahi, aldığı görevi Reisicumhur Romanyalı Radev’e reddetme etmesinin peşi sıra er umumi intihap, 2 Ilk Teşrin muamele günü gerçekleştirilecek.

Sakarya’üstelik tekme vatandaşlığı mevcut 1500 kayıtlı müntehip, Serdivan ilçesindeki Hacı Emine Çadır İlk ve Ortaokulunda kurulacak 1 sandıkta fikir kullanabilecek. Ayrıca listelerde ismi olmayan ve oy kullanma hakkı bulunan seçmenler, seçme haset sandık başında arzuhâl doldurarak iradesini sandığa yansıtabilecek.

“Bulgaristan demokrasiye geçtiğinden beri seçimlere katılıyoruz”

Sakarya Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Erdinç Bilaloğlu, AA muhabirine, 2021’deki 3 seçimin ardından koalisyon hükûmeti şeklinde hükümet oluştuğunu ancak öz aralarındaki anlaşmazlıklar dolayısıyla dağıldığını söyledi.

Bilaloğlu, arızi hükümetin kurulduğunu ve 2 Teşrinievvel’birlikte gine sandık başına gidileceğini aktararak, “Bulgaristan demokrasiye geçtiğinden beri seçimlere katılıyoruz. Bizim üstelik böyle bire bir demokratik hakkımız var. O yüzden bunu sonuna kadar ahzetmek istiyoruz.” diye konuştu.

Seçimlerde katılımın faziletkâr olması hesabına mücahede yürüttüklerini belirten Bilaloğlu, vatandaşların bayındır oy kullanması amacıyla tedarik yaptıklarını kaydetti.

Bilaloğlu, çifte vatandaşların oy kullanmasının kebir olduğunu dile getirerek, Bulgaristan ve Balkan asıllı derneklerin ağır sıklet çalışması neticesinde sandık sayısının arttığını anlattı.

Kendilerine bindi verenlere teşekkür eden Bilaloğlu, “Türkiye ve Bulgaristan’daki Türk ve Müslümanların haklarını alabilmesi ve haklarının korunması için hayat dolu tıpkısı şekilde düzen edilmemiz gerekiyor. Eski dönemlerde yaşanan hadiselerin gine olmaması açısından bu ehemmiyet arz ediyor. Bu sebeple herkesi münasebet günü fikir vermeye nida ediyorum.” diye konuştu.

Bilaoğlu, listelerde ismi sıfır ve görüş istimal hakkı mevcut seçmenlere seçim haset kasa başında arzuhâl doldurarak oy kullanabilmeleri amacıyla müzaheret edeceklerini sözlerine ekledi.

Türkiye’ye 1989 yılında 38 yaşındayken Kırcaali’den geldiğini anlatan İbrahim Parafin de seçimlerin önemine değinerek, “Bulgaristan’daki varlıklarımıza, soydaş, akrabalarımız ve Türklere sahip çıkılması geçişsiz. 1984 yılında esame değiştirilmeden evvel bize bu şekilde topluluk çıkılsaydı o davranışlar belki bizim başımıza gelmeyebilirdi. Şu anda tıpkısı olayların tekrar edilmemesi amacıyla biz oradaki değme şeyimize ehil çıkmamız gerekiyor. Bunun üzere birlikte mecliste temaşa edilmeliyiz. Bu da bundan sonra oy kullanmaktan geçiyor.” dedi.

“Bu seçimin, değişik seçimlerden daha mehabetli olduğunu düşünüyoruz”

Balkan Türkleri Firez ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Günay Ince üstelik Kocaeli’de toplam 10 bin 500 seçmen bulunduğunu belirtti.

Seçmenlerin 7 binin Gebze, Çayırova ve Darıca ilçelerinde yaşadığını aktaran Detaylı, Çayırova’da 2, Gebze’da 3, Darıca, Derince, Körfez, İzmit ve Karamürsel ilçelerinde ise birer sandık başlamak için 10 sandık kurulacağını kaydetti.

Ayrıntılı, Kocaeli’dahi görüş soldurmak istediğini belirten toplanmış 3 bin 300 kişinin, elektronik ortamda dilekçe doldurduğunu kaydederek, bu sayede sandık başlarında yaşanabilecek yığılmaların önüne geçilmesinin hedeflendiğini anlattı.

Sandık kurulması planlanan okullarda hazırlıkların tamamlandığını anlatan Mufassal, Gebze ve Çayırova bölgelerinde sandıklarda yaşanabilecek yoğunluğa karşı yersiz sandıklara müntehip taşıyabilmek amacıyla belediyeye ilgili araçların hazır bekletileceğini dile getirdi.

Etraflı, Kocaeli’üstelik yaklaşık 8 bin rey kullanılmasının beklendiğini belirterek, “Göçmenlerin haklarının sunma dinç şekilde savunabilmesi amacıyla Türk ve Mütedeyyin saylav sayısının artması gerekiyor. Bu seçimin, sair seçimlerden elan muhteşem olduğunu düşünüyoruz. Belki bile akıbet 2 yılın yer şanlı seçimi. Lazım Bulgaristan gerekse Bulgaristan dışındaki vatandaşların, katiyen fikir kullanması ve demokratik haklarına sahip çıkması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Share: