Türkiye genelinde “Çök Dek Tutun” tatbikatı gerçekleştirildi

Türkiye genelinde “Çök Katakulli Tutun” tatbikatı gerçekleştirildi

Vatandaşların katılımıyla Düzce depreminin sene dönümünde zelzele tatbikatı yapıldı

ANKARA – Düzce Depreminin 23’üncü yıl dönümünde saatlerin 18.57’yi bulmasıyla bu arada Türkiye genelinde ve Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde vatandaşların katılımıyla “Çök Kapanca Tutun” tatbikatı yapıldı.

Saatlerin 18.57’yi bulmasıyla Türkiye genelinde ve KKTC’bile yapılan “Çök Okus Pokus Tutun” yer sarsıntısı tatbikatı çerçevesinde parçalanmamış vatandaşların cep telefonlarına “Dirimsel Ihtar Bildirimi” gönderildi. Türkçe gönderilen ünlü uyarıların yanı sıra eller üzere üstelik İngilizce tembihat yapıldı.

Ülke genelinde ilk kez geçerli tatbikat minvalinde televizyonlardan ve radyo kanallarında kuvve yayımlanırken vatandaşlar ise manevra öncesinde “Çök Sistem Tutun” hareketini yürütme etti. Tatbikat sırasında vatandaşların panik olmaması hesabına sirenler çalınmazken, Bilim Kabul Etme ve Yayma Sistemi’nden sunulan anonslar cami ve şehremaneti hoparlörlerinden yayınlandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, tatbikatı Kıyamet ve Evgin Genişlik Yönetimi Merkezi’nden yönetti. Soylu, Düzce, İstanbul, İzmir, Elazığ, Kahramanmaraş, Erzurum ve KKTC’den naklen yayın bağlantısına katılarak, vali ve AFAD toprak yöneticilerinden vukuf aldı.

Düzce ile yapılan enerjik bağlantıda, İl Müftüsü Rüstem Birey 12 Son Teşrin 1999’daki depremde hayatını kaybedenler amacıyla yakarış yürütme ederken Nazır Aristokrat ile AFAD Başkanı Yunus Sezer, manevra öncesinde bilgilendirmelerde bulundu.

Share: