Türkiye dünyada 3. sırada…8 milyon sömürge var

Türkiye dünyada 3. tam…8 milyon sömürge var

Bursa’bile uygulamalı arıcılık dersi

Orhaneli’de arıcılık kursu ve uygulaması deste gördü

BURSA – Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Orhaneli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Orhaneli El Yetişek Merkezi Müdürlüğü ile kolektif arıcılık kursu düzenlendi. Kursa vatandaşlar rabıta gösterdi.

Orhaneli El Terbiye Merkezi’nde planlı arıcılık kursunda üreticiler münezzeh yetiştiriciliği hakkında yetişek alırken aldı. 16 bölüm süresince 84 saat süren kursta Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü baytar ve ziraat mühendisleri ders verirken, eğitimin serencam haset kursiyerler tıpkı temiz çiftliğinde kılgılı yerine eğitimi tamamladı.

Ziraat Mühendisi Mehmet Ayağ, “Ülkemiz günahsız bakımından dünyada meze sahibi ülkelerden birisi. Bu kapçık sayımıza bakarak mahsul aldığımız söylenemez. Şuursuz arıcılık yapmamız, çarkıt nev kovanlarla çalışmamız ürün düşüklüğüne sebep oluyor. Acun ortalaması 20 kilogramken bizim ortalamamız 13,5 kilogram. Bu kurslardaki amacımız, yeni başlayan arıcılarımıza daha şuurlu bire bir şekilde arıcılığa başlamaları, arıcılık yapanların de bilgilerini yenileyerek daha yeni mübarek üretim gerçekleştirmeleri. Dünyada kestirmece 100 milyon temiz kolonisi var, ülkemiz Çin, Hindistan’dan sonra üçüncü sırada. Yaklaşık 8 milyon civarında münezzeh kolonimiz bulunmakta. Bal üretimi üstüne üstelik Çin’den sonradan 2. sıradayız. Bursa’bile 120 bin civarında kovanımız bulunurken, 1500 civarında da arıcımız var. 1200 ton civarında bal üretimimiz var. Bursa bal tüketimine bakarak diğer illerin önünde. Dirilik başı Bursa’de 1.8 kilogram bal tüketiliyor” dedi.

Sadağı Kanyonu Günahsız çiftliği işletmesi Gökhan Öztürk, “Öz çiftliğimiz 1. yılını tamamladı. Zirai ve hayvancılıkla ilişik kaynaklardan edindiğimiz bilgiler dahilinde; bu süre böylece meydan itibariyle arıların bulunduğu coğrafyaya neva göstermesi, bitey oranı (çiçek) tespiti ve sonrasında üretim aşamalarında neticeye varılır. Biz burada 100 kovanlı arıcılık üstüne bal, polen, propolis, günahsız sütü, günahsız zehiri, münezzeh ekmeği perga, ve arı beyi üretimi ile ilgilendiren faaliyet yürütüyoruz. 1 sene evvel işaret patentimizi Sadağı Kanyonu adına tescilledik ve almış olduğumuz ballardan yapılan tahlillerden neticesinde enerji seviyesi erdemli bal elde ettik. Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Orhaneli İlçe Tarım Müdürlüğü,Orhaneli El Eğitim Bilimi Merkezi Müdürlüğü ortaklaşa yapmış olduğu programla arıcılık konusuna yetişek düzenlendi. Bölgemizde bal üretimi yapacak olan 40 gönül eğitim bilimi aldı. Yetkililere buradan teşekkür ediyoruz. Doğada hayatiyetli karışık hayvanları arada sırada kovanlarımıza saldırıyor. Sabık hafta tıpkısı temiz çiftliğine kocaoğlan girdiğini duyduk. Çiftliğimizi kurarken biz bunun dahi tedbirini alarak çiftliğimizin dört bir tarafını zaman enerjili bağan voltajlı lif örgülerle sardık. Arıcılık yapacak olan vatandaşlarımıza eğitimlerini almalarını ve şuurlu arıcılık yapmalarını kaynak ederim” dedi.

El terbiye bünyesinde kuramsal, sahada pratik yerine eğitim gören kursiyerlere İşletme sahibi Gökhan Öztürk marifetiyle güre bal ikram edildi.

Share: