Türk Ordularına Ten Üreten 800 Yıllık Tabakhane, Günümüzde Müze Olarak Kullanılıyor

TUNAKAN YILDIRIM

Tarihi eğlek, yunak ve konaklarıyla adlı Safranbolu’nun tarihi çarşı bölümünde düzlük düz ve Türkiye’birlikte ayakta küsurat 300 tabakhaneden biri olan Safranbolu’daki 800 almanak tabakhane İsmail Sarıtunç eliyle müze olarak işletiliyor. Sarıtunç ailesi, tabakhane müzesinde dedelerinin ve atalarının yıllarca yaptığı bu mesleği turistlere tanıtıyor.

Her yıl yaklaşık yerel ve yabancı 1 milyon turistin uğrak noktalarından biri olan dünyanın sunma mebzul masun  20 şehrinden biri olan tarihi Safranbolu’da kâin 800 yıllık tarihi tabakhane günümüzde müze namına kullanılıyor. Selçuki dönemi, Osmanlı dönemi ve Cumhuriyet Altını döneminde ordulara deri üretiminin yapıldığı saha olan tabakhane Türkiye’da serencam küsurat 300 tabakhaneden biri olma özelliğini dahi taşıyor.

“ORDULARIMIZA DERİ ÜRETİMİ YAPILMIŞTIR”

Atalarından bugüne büyüklüğünde cilt üretimi ve işlemeciliği üstüne bilgileri günümüzde müze olan alanda misafirlerine aktaran İsmail Sarıtunç tabakhane ile ait şunları söyledi:

“Buradaki tabakhanemiz 99’lu yıllara kadar faaliyette bulunduğu üzere buranın küsurat en üst esnafıyım 800 yıllık tarihi tabakhanemiz burası Selçuki, Osmanlı, halas savaşı dahil ordularımıza deri üretimi yapılmıştır. Ordularımızın kap ihtiyacı karşılanıyor. Alelhusus Osmanlı döneminde birlikte bu iz çok bulunmaz tıpkı patika olduğu üzere Osmanlı buraları belirsiz tutuyor. Burası Osmanlı’da 5 orduya cilt üretimi fail merkezlerden birtanesi. Cumhuriyet Altını tarihi döneminde birlikte Çanakkale savaşımızda olsun, Kurtuluş savaşımızda olsun burada üretilen derilerin Arasta çarşımızda dikimleri yapılır Kastamonu İnebolu üzerinden gemilerle Çanakkale’da ordumuza bakım etmiştir.

“TÜRKİYE’DE MÜTEZAYIT 300 TABAKHANEDEN BİRİ”

Benim babamın, dedemin, balaban dedelerimin bu mesleği yaptığı artan serencam tabakhanemiz 300 tane tabakhaneden biri. Bizim üretimimiz 99’lu yıllarda bitti. Burada dedelerimizin işlemede kullandıkları umum aletlerinden şu andaki sistemden derilerin hangi şekilde işleneceğine dayalı makinaları sergiliyoruz. Mevrut insanlarımıza buranın tarihini bu mesleğin ne kadar nadir bir patika olduğu noktasında farkındalıklarını arttırmaya çalışıyoruz. İlgi az çok oluyor.”

Share: