Tunceli’de 11 ilden 755 personelin katılımıyla tatbikat gerçekleştirildi

– Tunceli’birlikte 11 ilden 755 personelin katılımıyla tatbikat gerçekleştirildi

TUNCELİ – Tunceli’da Türkiye Afet Müdahale Planı çerçevesinde “Domestik Düzey TAMP” alet başı ve saha tatbikatı gerçekleştirildi. 11 ilden toplam 755 personelin katıldığı tatbikat soluk kesti.

Tunceli’dahi TAMP çerçevesinde destek iller ve 26 yerel çalışma grubunun katılımıyla “Tunceli Evcil Düzem TAMP” cihaz başı ve kayran tatbikatı gerçekleştirildi. Tunceli’nin beraberinde Elazığ, Erzincan, Malatya, Bingöl, Sivas, Van, Erzurum, Diyarbakır, Muş ve Adıyaman AFAD İl Müdürlüğü personel ve araçları, Elazığ Itimat Müdürlüğü, Sualtı Takım Amirliği, emniyet, jandarma, itfaiye aracı, orman işletme, Ocak ve Içtimai Hizmetler, Kızılay, Keyif Müdürlüğü, Toplumsal Yardımlaşma ve Tesanüt Vakfı, Tarım ve Orman Müdürlüğü, FEDAŞ, Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü personeli, İHH, Akut, ANDA, MUDAK üzere sivil sosyete kuruluşları ile AYDES ve AFAD gönüllülerinden oluşan ekiplerin katılımıyla gerçekleştirilen manevra öncesinde Ilbay Mehmet Ulvi Özkan başkanlığında 112 Müstacel Çağrı Merkezinde toplantı gerçekleştirildi.

Burada tatbikata ilgilendiren konuşan Ilbay Mehmet Uca Özkan, “Bire Bir yanı Erzincan fayı, ayrımsız yanı Elazığ, Bingöl tıpkısı yanı Ovacık faylarıyla kuşatılmış birinci kademe zelzele bölgesinde kâin ve coğrafi güzelliği, coğrafi özelliği hem de zorluğu cihetiyle bazen coğrafyasında kayıp olaylarıyla, yüksekten sukut olaylarıyla karşılaştığımız aynı vasıtasıyla Uzunçayır bire bir vasıtasıyla Keban, ayrımsız aracılığıyla Munzur ve Pülümür nehirleriyle akarsu varlığı ve potansiyeli faziletkâr olan ve bu suretle dahi arada bir gark vakalarıyla karşılaştığımız, artan turizm sebebiyle özellikle dik ve ormanlık coğrafyasında zayi olaylarına genellikle eş olduğumuz Tunceli ilimizde Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, İçişleri Bakanımızın mir ve direktifleri doğrultusunda ve tekmil Bakanlıklarımızın katılımıyla yeryüzü açık afet tatbikatımızı gerçekleştireceğiz” dedi.

Tatbikatın hem olaylara hazırlanmada hem bile insanlar üstünde farkındalık folk üstüne şanlı olduğunu vurgulayan Vali Özkan, “Sizler bugüne kadar hazırlıklarınızı, çalışmalarınızı yaptınız, jandarmamız, emniyetimiz, esenlik teşkilatımız, Kızılayımız, AFAD’ımız, Belde Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, Ocak Sosyal Hizmetler Bakanlığımız ve kül teşkilatlarımız paydaşlık ediyorlar. Bağımlı bunun yanında aynı dahi Bakanımızın talimatları doğrultusunda kopça teavün ve işbirliğini imar etmek için AFAD Başkanlığımız bindi ve koordinesinde ayrıksı illerden katılan ekiplerimiz, farklı illerden katılan kurumlarımız da var. Tatbikatımızın hem ilimiz hem ülkemiz hem de insanımız açısından örnek yapılanma etmesini, farkındalık yaratmasını diliyorum. Allah afetlerle karşılaştırmasın ancak facia Küçük Asya coğrafyasının kaçınılmazı. Zımnında hazırlık yapmak, tedarikli atılmak de bizlerin görevi” diye konuştu.

Sabah saatlerinde başlayan ve devir boyu süren saha tatbikatı, uçman namına seçilen okullarda senkronik hareket hatırat ve tahliye uygulamasıyla başladı.

Şehir içi vukuf, arızi barınma alanlarının kurulması, boşaltma ve numara, enkazda arama-istirdat, orman yangını, su üstü ve su şeş taharri-kurtarma, doğada arama-istirdat, Kimyevi Biyolojik Radyolojik Çekirdeksel tatbikatı ve akarsuda araştırma, taharri çalışmalarının kayran aldığı ve şehrin değişik noktalarında gerçekleştirilen tatbikata 755 personel 150 araçla ortaklık sağladı.

Saha tatbikatını Ilbay Mehmet Mürtefi Özkan ve ilgili gurur amirleri üstelik yakından takip etti.

Share: