“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”nin katılımcıları Bursa’ya ulaştı

“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”hangi katılan ekiplerin Türkiye’deki üçüncü durağı, 2022 Türk Dünyası Ekin Başkenti Bursa oldu.

Türk cumhuriyetlerin kuruluşunun 30. yılı etkinlikleri kapsamında 9 bin 100 kilometrelik parkurda ilk defa düzenlenen ralli kapsamında, Heykel’deki Tarihi Büyükşehir Şehremaneti Binası önünde aktiflik düzenlendi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Patal, etkinlikte yaptığı konuşmada, organizasyonda emeği geçenlere ve rallinin katılımcılarına teşekkür etti.

Dışişleri Bakanlığı, Hars ve Turizm Bakanlığı, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Avrupa Birliği Başkanlığı ile Şarki Batı Dostluk ve Barış Rallisi Derneğinin hisse senedi birliğiyle planlı rallinin 21 Ağustos’ta Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ten başladığını hatırlatan Denizköpüğü, şöyle konuştu:

“Mufassal ve yorucu ayrımsız tedbir sürecinin ardından hayata geçirilen bu organizasyonda binlerce yıldır tarihimizi ve kültürümüzü besleyici rotalar biricik biricik geziliyor. Bursa’birlikte dahi o rotalar gezilecek. Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri, Abdal Düğürcük Fırını ve Zindankapı Müzesi’ni turlayarak Bursa turunu tamamlamış olacaklar. İpek Yolu Rallisi daha bilahare sırasıyla Ankara, Tokat, Kalaba, Trabzon, Rize ve Artvin’e varacak. Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Özbekistan’ın geçilmesiyle Kırgızistan’üstelik serencam bulacak.”

Denizköpüğü, bu organizasyonda yarışmaktan artış güzergah üzerindeki ülkelerin ve şehirlerin tarihi, kültürel ve natürel güzelliklerine aksan yapmanın amaçlandığını tabir etti.

Rallinin organizatörü Şarki Garp Hukuk ve Hazar Rallisi Derneği Başkanı Kıymetli Serin bile bu projeye 2019 yılında başladıklarını, 2021’da rota çalışması yaptıklarını ve bu yıl hayata geçirdiklerini bildirdi.

Serin, “Sefer çokça etraflı ve araçların 20 yaşın üzerinde olması gerekiyor. Yolda meydana mevrut olumsuzlukları herkesin kendisi çözmesi gerekiyor. Tığ Şarki ile Günindi yani iki medeniyetin ortada bire bir güreşçi köprüsü tesis etmek istiyoruz. Bu üstelik bu çeşit çalışmalarla tamam.” dedi.

Bursa’daki rotalarında yola çıkan katılımcılar, geceyi kentte geçirdikten bilahare Ankara’ya akıntı edecek.Share: