“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi” katılımcıları İstanbul’a ulaştı

“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”hangi katılan ekiplerin Türkiye’deki ikinci durağı İstanbul oldu.

Türkçe Cumhuriyetlerin kuruluşunun 30. yılı etkinlikleri kapsamında 9 bin 100 kilometrelik parkurda ilk defa düzenlenen ralli kapsamında Milli Saraylar Dolmabahçe otoparkında etkinlik düzenlendi.

Rallinin organizatörü, Gün Doğusu Mağrip Hukuk ve Sulh Rallisi Derneği Başkanı Nadir Serin, etkinlik öncesi AA muhabirine yaptığı açıklamada, 21 Ağustos’ta Budapeşte’deki Gül Cet Türbesi’nden yola çıkan ralli ekibinin, evvel Edirne’birlikte kaldığını bugün üstelik İstanbul’a ulaştıklarını söyledi.

Bursa, Ankara, Kalabalık, Artvin, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Özbekistan’dan geçerek Kırgızistan’birlikte sona erecek ralliye 15 açkı ile Türkiye, Almanya, İtalya, Avusturya, Özbekistan ve İran’dan 30 kişinin katıldığını tamlayan Serin, şunları kaydetti:

“Amacımız doğuyla batıyı, iki ayrımlı medeniyeti tıpkı arada buluşturmak, Türki Cumhuriyetlerin tanıtımı ve Orhun’a akıllıcasına tıpkı gezi yani bilinmeyene doğru bire bir seyahat diyelim. Çünkü artık insanlar macera ve sahihlik şovdan hoşlanıyor. Tığ de bunu yapmaya çalışıyoruz.”

“Tuna ve Orhun isimleri hele seçildi”

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreter Yardımcısı Bilal Bıçakçı de planlaması 2019’birlikte başlayan ve zaman hayata geçirilen projenin Dışişleri Bakanlığı, Ekin ve Turizm Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı, TÜRKSOY ve Doğu Gün Batısı Hukuk ve Barış Rallisi Derneği gelişim birliğinde düzenlendiğini söyledi.

Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin ilk defa düzenlendiğini ve değişik ülkelerden macera severlerin katıldığı etkinliğin gelenekselleşmesini istediklerini tamlayan Bıçakçı, şunları kaydetti:

“Tuna ve Orhun isimleri hele seçildi çünkü aslında bu rallinin bittiği yasakçı Orhun yazıtlarının bulunduğu Moğolistan adına planlanmıştı fakat sınır geçişlerindeki bir bando sorunlardan yağlık tığ bu ralliyi Tuna’dan başlattık. Orhun’a büyüklüğünde götüremeyeceğiz ama gönlümüz Orhun’a büyüklüğünde gidecek. Ralli Kırgızistan’üstelik son bulacak.”

TÜRKSOY’un daimi üyeleri Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan ile Türk dünyasında kurulan evvel işbirliği teşkilatı olduğuna meni eden Bıçakçı, bu ülkelerin rallinin durakları beyninde kayran aldığını tabir etti.

Ralli araçları modelleri ve aksesuarlarıyla dikkati çekti

Etkinliğe bindi veren ülkelerin başkonsolosluklarından ve sponsor firmalardan temsilciler bile aktiflik kapsamında sahneye çıkarak müzakere yaptı. Konuşmaların ardından etkinliğe katılanlar gelişigüzel yadigâr fotoğrafı çektirdi.

Dolmabahçe Sarayı otoparkından Bursa’ya akıllıca cereyan fail ralli araçları, modelleri, renkleri, etiketleri ve detaylı yola hususi hazırlanan aksesuarlarıyla dikkati çekti.

İstanbul’un peşi sıra 2022 Türk Dünyası Firez Başkenti Bursa’ya ulaşacak yarışmacılar, henüz sonraları sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Kalabalık, Trabzon, Rize ve Artvin’e gidecek.

“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi” katılımcıları Macaristan’ın başkenti Budapeşte’bile başladığı yolculuklarına Türkiye’deki duraklarının peşi sıra Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan ile devam edecek.

Share: