‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’ Bursa’da

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bidayet alan ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’ Bursa etabı, tarihi şehremaneti binası uğrunda planlı törenle başladı.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Gül Ağababa Türbesi’nden tevessül kayran Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Gün Doğusu Mağrip Ülfet ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Eşsiz Serin’in öncülüğünde ‘Tuna Nehri’ni takiben’ sırasıyla Sırbistan ve Bulgaristan üzerinden Balkanlar etabını tamamlayarak, Türkiye’ye methal yaptı. İpek Yolu’nun son durağı olan 2022 Türk Dünyası Hars Başkenti Bursa’ya vasıl ralli ekibi, Bursa startı üzere tarihi uray binası önünde buluştu. Yarışmacılar; henüz sonraları sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Cıvıl Cıvıl, Trabzon, Rize ve Artvin’e varacak. İpek yolu rallisi, Gürcistan ve Azerbaycan üzerinden Kazakistan ve Özbekistan’ın geçilmesi ile Kırgızistan’bile serencam bulacak.

Hars ve sıra vurgusu

Şark Batı Ülfet ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Kıymetli Serin ile birlikte rallinin Bursa etabının startını veren Bursa Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Patal, Türk ekin ve tarihini binlerce yıldır mugaddi rotaların tek tek gezileceğini söyledi. Ralli ekibinin 9100 kilometre sefer mezuniyet edeceğini dile getiren Başbuğ Denizköpüğü, ralli ekibinin Bursa’birlikte Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleri, Abdal Simit Fırını ve Zindan Husus Müzesi’ni turlayarak, Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabını tamamlayacağını açıkladı. Organizasyonun amacının güzergah üzerindeki ülkeler ile şehirlerin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerine vurgu açmak olduğunu rapor fail Komutan Eskişehir Taşı, “İpek yolu rallisi, 2022 Türk Dünyası Hars Başkenti Bursa’nın tanıtımına şanlı yardım sunacak. 5 ülkeden 15 aracın katıldığı rallide 30 yarışmacı bulunuyor. 2022 Türk Dünyası Hars Başkenti Bursa’dahi onlarca zindelik ve aktiflik yapılıyor. Elbette hep istem ettiği ve ilgilendiği kısımlarda bulunuyor. Biz Macaristan’bile Türk-Hun Kurultayı’na katıldık. Bursa’mız orada haddinden fazla güzel düzen edildi ve tanıtıldı” dedi.

Kültür köprüsü

Bursa’nın lansman faaliyetleri çerçevesinde 5-6 Eylül’de Avrupa Parlamentosu için Brüksel’de olacaklarını dile getiren Komutan Denizköpüğü, “Türk tarihi açısından donanımlı ve alt yapısı olan Bursa’yı mecmu acun ile sarılmak lazım. Rallide düz düzlük katılımcılara, paydaşlara ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkürname ediyorum. Çalışmalarımıza ve İpekyolu Rallisi’ne desteklerinden ortalık Dışişleri Bakanlığı, Hars ve Turizm Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı ve TÜRKSOY’a minnettarız. Irak sanılan mesafeleri kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerle başlamak, kültürler arası heves köprüleri yapmak üzere bidayet düz rallinin Türk dünyası yerine hayırlara vesile olmasını dilek ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabı, Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Lüle Taşı’ın Gün Doğusu Batı Ülfet ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Bulunmaz Serin’e çiçek sunma etmesinin arkası sıra, start bayraklarının dalgalanmasıyla başladı.

İlk yol düzenlenen ve kestirmece 9100 kilometre etaba cemaat Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı, Uluslararası Türk Firez Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Gün Doğusu Günindi Dostluk ve Hazar Rallisi Derneği işbirliğinde düzenleniyor. Arsıulusal organizasyona, Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Hars A.Ş., TÜVTÜRK, VDF, OPET ve Mutlu Akümülatör üzere gelgel ile firmalar üstelik destek veriyor. Güzergah üzerindeki ülkeler ile şehirlerin tarihi, kültürel, saf ve turistik güzelliklerinin reklamının hedeflendiği ralli, 2022 Türk Dünyası Ekin Başkenti Bursa’nın tanıtımına bile önemli yardım sunuyor. – BURSAShare: