‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’ Bursa’da

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de 21 Ağustos Münasebet haset planlı esas töreniyle tevessül kayran ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabı için dümbelek tadat başladı. İpek Yolu’nun akıbet durağı olan 2022 Türk Dünyası Hars Başkenti Bursa’ya bile uğrayacak ralli üzere hazırlıklar tamamlandı.

İlk kat planlı ve yaklaşık 9100 kilometre etaba sahip ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’, 3.5 hafta sürecek. 5 ülkeden 15 aracın katıldığı rallide 30 yarışmacı bulunuyor. Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı, Arsıulusal Türk Ekin Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Şarki Günindi Dostluk ve Sulh Rallisi Derneği işbirliğinde düzenlenen arsıulusal organizasyona, Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Hars A.Ş., TÜVTÜRK, VDF, OPET, Bahtiyar Akümülatör kabilinden alım ve firmalar bile bindi veriyor.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Gül Baba Türbesi’nden başlama alan Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Maşrık Gün Batısı Hukuk ve Hazar Rallisi Derneği Başkanı Eşsiz Serin’in öncülüğünde Tuna Nehri’ni arkasından sırasıyla Sırbistan ve Bulgaristan üzerinden Balkanlar etabını tamamlayarak Türkiye’ye antre yaptı.

22 Ağustos’ta Edirne’den antre eden ralli, 23-24 Ağustos İstanbul startının peşi sıra İpek Yolu’nun serencam durağı olan 2022 Türk Dünyası Hars Başkenti Bursa’ya ulaşacak. Yarışmacılar, 25 Ağustos Perşembe haset Bursa startı amacıyla tarihi belediye binası uğrunda buluşacak.

Bursa Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Aktaş’ın karşılayacağı yarışmacılar, startın peşi sıra el haritalarıyla Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleriyle, Abdal Düğürcük Fırını ve Zindan Husus Müzesi’ni turlayarak, Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabını tamamlayacak.

Yarışmacılar; elan sonraları sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Kargaşa, Trabzon, Rize ve Artvin’e varacak. İpek yolu rallisi, Gürcistan ve Azerbaycan üzerinden Kazakistan ve Özbekistan’ın geçilmesi ile Kırgızistan’da sonuç bulacak.

Güzergah üzerindeki ülkeler ile şehirlerin tarihi, kültürel, natürel ve turistik güzelliklerinin tanıtılmasının hedeflendiği ipek yolu rallisi, 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’nın tanıtımına muhteşem ulama sunacak. Anne amacı kültürler arası iletişimi temin etmek olan harir yolu rallisi ile yüzlerce fahri kültür elçisi kazanılmış olacak. – BURSA

Share: