TRAFİK KAZALARI MOBESE KAMERASINDA

EMNİYET Umumi Müdürlüğü, 260 kişinin hayatını kaybettiği, 30 bin 297 kişinin ise yaralandığı orak ayı ayında meydana mevrut ve mobese kamerasına yansıyan gidiş geliş kazalarının görüntülerini paylaştı.

Inanma Umumi Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı, orak ayı ayında meydana mevrut gidiş geliş kazalarından Adana, Burdur, Hatay, İzmir, Kütahya, Malatya, Niğde, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat ve Tunceli üstelik mobese kameralarına yansıyan görüntüleri paylaştı. Trafik Başkanlığı verilerine bakarak temmuz ayında, Türkiye genelinde 213’ü kişioğlu, 18 bin 693’ü yaralanmalı, 22 bin 857’si hasarlı olmak için toplam 41 bin 763 gidiş geliş kazası meydana geldi. Kazalarda 30 bin 297 kişi yaralandı, 260 yaşama birlikte hayatını kaybetti. Yılın evvel 7 ayında gidiş geliş kazalarında ölenlerin sayısı 1180’e çıktı. Temmuz ayında sunu çok kaymakamlık trafik kazası, İstanbul’da oldu. İstanbul’da âdem, yaralanmalı ve maddesel hasarlı bütün 4 bin 503 kaymakamlık meydana geldi, bu kazalarda 10 hayat hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa izleme etti. Sunu bir iki kazanın yaşandığı şehirler ise Ardahan, Bayburt ve Hakkari oldu. Temmuzda 19 bin 254 güdücü da alkollü kendisine dil kullanırken yakalandı. Denetimlerde 1 milyon 661 bin 318 trafik cezası uygulanırken, 108 bin 676 açkı ise trafikten menedildi.

Öte yandan trafik kazalarında en kalın görülen güdücü hataları, şöyle sıralandı

‘Araç hızını kez, gelgel ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, uç boğaz ve kaplamanın sıkıntılı olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak, abdestbozan takip ve tebdil kuralına uymamak, arkadan darp, aktarılma kurallarına uymamak, al kandil veya görevlinin dur işaretinde durmamak, pusat giremez trafik işareti bulunan yerlere kaplamak, yolcu ve okul geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş üstünlüğü kararlaştırmak, alkollü yerine miftah buyurmak, katmerli tezce dil kullanmak, mürur yasağı olan yerlerden boşamak ve kavisli şekilde yahut yasak olan yerlere park yeri etmeköShare: