Torunlar Arkeoparka dönüştürülen Urartu şehrinde satranç oynadı

Erzincan’de tarihi İpek Yolu üzerinde düzlük düz, restorasyon ve gidiş yolları yapılarak bulutsuz albeni müzesine dönüştürülen, Urartu şehri Altıntepe Kalesi, çocukların çıkmaz satrancına familya sahipliği yaptı.

Doğu Roma İmparatorluğu’nun dahi büyük merkezlerinden Altıntepe Kalesi, Erzincan el merkezinin 14 kilometre kuzeydoğusunda Üzümlü ilçesinde vadi kayran yaklaşık 60 metre yüksekliğindeki tepede bulunuyor.

Arkeoparka dönüştürülen kale, Türkiye Satranç Federasyonu’nca planlı “Sokakta Satranç Var” aktivitesine aile sahipliği yaptı.

Erzincan Göktürk İlkokulu ve Mehmetçik Ortaokulundan mevrut satranç tutkunu öğrenciler, ilk defa gördükleri Altıntepe Kalesi’ndeki tarihi bakaya ortada hem yarıştı hem birlikte tarihe gezi yaptı.

Satranç İl Temsilciliği, çocukların hem ferdî gelişimi hem birlikte devir bilincini imar etmek üzere kentin ayrımlı tarihi noktalarında satranç etkinliği düzenliyor.

Sokak satrancını tarihi mekanlara taşıyorlar

Satranç Federasyonu Erzincan İl Hakemi Ersin Akyol, AA muhabirine, Erzincan’dahi satranç sporcularının ilk defa tarihi Altıntepe Kalesi kalıntılarında buluştuğunu söyledi.

Satranç kültürünü yekpare yurda yaymayı, tanıtmayı, sevdirmeyi ve Türkiye’nin rastgele devlet ve ilçesini satranç parkları ile buluşturmayı hedeflediklerini tamlayan Akyol, bu kapsamda, Urartulardan kalma Altıntepe Kalesi’nde 30 öğrenciyle satranç oynadıklarını dile getirdi.

Temsilcilik kendisine bunun kabilinden farkındalık oluşturacak etkinlikleri yapmaya bitmeme edeceklerini anlatan Akyol, şöyle devam etti:

“Bu etkinliğimizle torunlar, hem tarihi dokuyu hissettiler hem da satranç kültürüne olan uyumlarını ve sevgilerini burada gösterdiler. Oldukça sevinçli geçti. Erzincan’ın ayrı ayrı kültürel ve tarihi yerlerinde satranç oynamaya bitmeme edeceğiz. Sonraları Çağlayan Girlevik Şelalesi’nde olacağız. Çocuklara tarihi ve kültüler yerleri gezdirerek satranç kültürünü sevdirmek üzere elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.”

Meydanda havada satrançla mutlu oldular

Mehmetçik Ortaokulu öğrencilerinden Yaren Dilşat Heb ise “Satrancı bambaşka ayrımsız yerde, çıplak tıpkısı alanda ve alelhusus tarihi bire bir yerde arkadaşlarımla alay malay düdüklemek çokça keyifliydi.” dedi.

7 yıldır satranç oynadığını tabir fail Heb, satrancın katıksız ortamlarda birlikte oynandığını söyledi.

Satrancı çok sevdiğini tamlayan Merve Azra Güleç bile “Altıntepe’ye geldiğimiz üzere mutluyum. Kapalı ortamda satranç oynamaktansa burada satranç oynamak çok elan keyifliydi.” diyerek konuştu.Share: