Tokat’ta akva rüzgar ekili arazilerde zarara öğün açtı

TOKAT’tın Muamele ilçesinde aktif olan akva rüzgar, ekincilik arazilerine engel verdi.

Tokat’ta mazi saat 23.00 sıralarında başlayan ve 15 dakika süren sağlam rüzgar, alelhusus mezru ekincilik arazilerini kontra etkiledi. Muamele ilçesinde mısır, sebze ve semere bahçeleri beis gördü. Akva rüzgarın etkisiyle bazen ağaçlar üstelik devrildi. İl ve İlçe Tarım Orman Müdürlüğü ekipleri bölgede hasar tespit çalışması başlattı.

AK Parti Iş İl Umumi Divan Üyesi Halit Güngör Zığarlı, şunları söyledi: “Şu anda Veriş Uray Başkanımız Erdoğan Yılmaz, İlçe Başkanımız Fehamet Akın, İl ve İlçe Ekincilik Orman İl Müdürlüğü ekiplerimiz ile alay malay sahada hasar tayin çalışmalarına başladık. Tamlık çiftçilerimize ve bölgemize geçmiş olsun. Akşam Ezanı saatlerinde rüzgar ve yağışın neticesinde 15 an içerisinde gördüğünüz üzere darı tarlalarımızın yüzde 70’inde hasar gözükmektedir. Mezru alanımız 60 bin dönümdür. Göveri ve meyvede yüzdelik 100 hasarımız var. Mısırların şu anda kullanılma imkanı haddinden fazla edisyon. Mısır taneleri elan yeni oluşmaya başlamıştı. Mısır, yere değdiği üzere çürümeler başlayacaktır.”

Alışveriş ilçesine mecbur Üzümören Yer Belediye Başkanı İsmail Karakaş ise, “Cemaziyelevvel gece rüzgarla birlikte baran gördüğünüz kabilinden beldemizdeki mezru alanın 3’te 2’sini bu şekle getirdi. Mısırlarımızı yoğun yatırdı. Yağışlar domatesimizi, biberimizi kullanılmaz kuzuluk getirdi. Şu anda hele mısırda çiftçimiz berbat durumda” dedi.

Share: