Tokat Valisi Hatipoğlu, Komana Antika Kenti’ndeki hafriyat çalışmalarını inceledi

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Komana Pontika Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarını inceledi.

Gümenek bölgesindeki antika kentte bu yılki kazılar 27 nefis ekiple 45 gündür sürdürülüyor.

Vali Hatipoğlu, beraberinde Şehremini Eyüp Eroğlu ile kazı alanında, Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Itır Erciyas’tan hikmet aldı.

Gazetecilere açıklama özne Hatipoğlu, hafriyat sürecinden balaban bire bir coşku duyduğunu söyledi.

Komana kazılarının çabuk tıpkı şekilde devam ettiğini belirten Hatipoğlu, “Temas geçen devir bakir buluntular ortaya çıkıyor ve cümbüş içindeyiz. Yaklaşık 5 bin almanak bir tarihin izlerini taşıyan bölgede Tokat’ın tarihi açısından balaban bire bir ehemmiyet taşıyan kazıya şahitlik etmiş oluyoruz.” dedi.

Komana Pontika Antik Kenti’nin ağız ağıza ortaya çıkarılmasının, bölgede bulunun Gümenek Kavim Bahçesi ile alay malay bir hep halinde Tokat turizmine katkı sağlayacağını tabir fail Hatipoğlu, “Önümüzdeki proses zarfında burayla ilgili Sayın Belediye Başkanı’mızla gelişigüzel bazen planlamalar içre bulunacağız. Hem hafriyat alanının gezilebilir ağıl getirilmesi hem ortaya sâdır eserlerin orada gene bölümsel olarak tayin edilmesi bizim kesim turizmimize ve bölge insanımıza mehabetli hizmetlerimizden birisi olacak.” diye konuştu.

Komana Pontika Antik Kenti

Kaynaklara göre, Mitridat Krallığı’nın yönetiminde şanlı tıpkısı kültür merkezi olan ve Roma İmparatorluğu döneminde üstelik özerkliğini koruyan Komana Pontika, Küçük Asya tanrısı Ma’ya satı kutsi benzeri alandı. Ayrımsız zamanda ticaret merkezi olan bölge, o dönemde kutsal alanda düzenlenen festivaller, zengin ahzüita yeri ve kenti çevreleyen bol arazisiyle Anadolu’nun kamu bölgelerinden ziyaretçi çekiyordu.

ODTÜ ve TÜBİTAK aracılığıyla da desteklenen Komana Pontika Kazı Bilimsel Araştırma Projesi, Mutedil Karadeniz Bölgesi’nin alışılmış yüzyıl kenti Komana Pontika’nın konumunu tayin etmek ve şehir dokusunu derk etmek amacıyla 2004 yılında uygulamaya konulmuştu.

Gümenek Hamamtepe bölgesindeki yüzey araştırmalarının arkası sıra antik kentin aktarılma yüzüne çıkartılması için başlatılan hafriyat çalışmaları 14 yıldır sürüyor.

Share: