TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Artvin’de müşavere toplantısına katıldı Açıklaması

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Pandemi dönemini gelişim dünyası olarak en beş altı hasarla atlatan ülke biz olduk.” dedi.

Artvin Tecim ve Uran Odasının (TSO) Artvin Toyluk Merkezi güruh salonda düzenlediği istişare toplantısında mütekellim Hisarcıklıoğlu, geçtiğimiz hafta sonu Azerbaycan’a gittiklerini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, Ermenistan’la çatışmalarda 79 şehit sunulan günün ertesinde sınırdaki Şuşa’ya 200 aksiyon adamıyla giderek İş Forumu düzenlediklerini kaydetti.

İşgalden kurtarılan Karabağ’ın baştan imarına destek verdiklerini dile getiren Hisarcıklıoğlu, Azerbaycan Cumhur Reisi İlhan Aliyev’in şahsına bırakma ettiği Devlet Nişanını aldığını anlatım etti.

Bu kıymetli ödülü, TOBB namına aldığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Sonraları dahi buraya geldik, yorulduk amma Artvin’in dağlarının, havasının, suyunun enerjisi bana yetti, kamu yorgunluğumu aldı. Artvinliler Türkiye’nin sunu evire çevire coğrafyasında yaşıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Pandemi döneminde tecim odası başkanlarıyla birlikte çalışarak, esnaf ve gelişim dünyasına yönelik kavi çok desteğin çıkmasını sağladıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Bu dönemde sizlerden mevrut 220’ya mümasil sorunu ilettik. Bunların yüzdelik 97’si çözgün durumda. Pandemi dönemini iş dünyası kendisine yer az hasarla atlatan büyüklük biz olduk. Bu benim hane ve borsa başkanlarım sebebiyle. Müthiş fariza yaptılar.” ifadelerini kullandı.

Yapılması gereken çıktı aksiyon olduğunu ve sıkıntıların bitmediğini belirten Hisarcıklıoğlu, şöyle bitmeme etti.

“Krediye erişimde sıkıntılarımız var. Bankalardan kredi kullanım limitlerimizde sıkıntılarımız var. Tarımda matbu ve yemleme kabil girdi maliyetlerinin artışında… Şirketlerimizin faziletkâr enflasyondan kaynaklanan sermayeye ihtiyacı var. Onları esermek için, yeni yüreklilik ve emniyet güvence fonu kefaletli itimat paketleri gerektiğini de hükümete iletiyoruz. Mesela emniyet faizleri ve limitlerinde, hepimiz iri sıkıntılar yaşıyorduk. Form Bankamızla, bilahare kamu bankalarımızla, TOBB’de bir araya geldik. Sonrasında yeni tensikat hayata geçti. Yıpranmamış ayrımsız KGF paketi amacıyla bile icraat başladı. Antrparantez haziran ayında, TOBB Türkiye Ekonomi Şurasına, Cumhur Reisi Yardımcımız, Maliye, Uran, Ticaret ve Erke Bakanlarımız katıldı. Delik ve borsa başkanlarımla alay malay, piyasada yaşanan yekpare sorunları, dertlerinizi ve taleplerinizi bakanlara anlattık.”

Artvin ve ilçelerinde açacakları arabuluculuk merkezi ile mecmu türel ihtilafların burada hem daha acul, hem da henüz ucuza çözebileceğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “İnşallah ahali birliğiyle, Artvin’i daha varlıklı kuzuluk getireceğiz. Ben Artvin’in geleceğinin bembeyaz olduğuna inanıyorum. İşte yıllardır hayali kurulan Ambulans Tüneli açıldı. Türkiye’nin denizde düz yazı edilen ikinci havalimanı olan Rize-Artvin Havalimanı bile faaliyete geçti, elhak geçkin gece oraya indik. Mavera yandan TOBB yerine, Sarp Sınır Kapısı’nı modernize ettik.” diye niteleyerek konuştu.

Hisarcıklıoğlu, buradaki toplantının arkası sıra Artvin TSO Arabuluculuk ve Uyum Merkezinin açılışını gerçekleştirdi.

Share: