TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Afyonkarahisar TSO İscehisar Temsilciliğinin açılışında konuştu Açıklaması

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB’un ülke genelindeki odaların ve üyelerinin sesi ve tercümanı olduğunu belirterek, “Bize yasayla sunulan fariza budur. İcraat yetkisi ve sorumluluğu de hükümetimizindir. Tıpkı ve beraber olunca, Cenabıhak rahmeti ve bereketi verir. Birbirimizi ötekileştirmeyelim.” dedi.

Hisarcıklıoğlu, Afyonkarahisar Tecim ve Sanayi Odası’nın (TSO) İscehisar Temsilciliğinin açılışında, Afyonkarahisar ve İscehisar’ın mermerin başşehri olduğunu söyledi.

Türkiye’nin yer şişman mermer his kombinasyon sanayi bölgesinin Afyonkarahisar’birlikte olduğunu anlatım eden Hisarcıklıoğlu, Afyonkarahisar mermerinin dünya çapında tanındığını, başkaca Vatikan’daki sunu makro kiliselerde bile, İscehisar’ın mermerlerinin kullanıldığını dile getirdi.

Ülkenin 300 asıl mermer ve 200 garip travertenle bu alanda haddinden fazla büyük tıpkısı zenginliğe ve avantaja eş olduğuna dikkati çekici Hisarcıklıoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Blok mermerde acun lideriyiz. İhracatın, yüzde 60’ı katmanlı kenarlı halde tutmak üzere, 2 bilyon doları geçti. İşlenmiş mermerde İtalya ve Çin bizden önde olsa birlikte, bu alanda dahi gelişme içindeyiz. Öte yandan, sunma nazik ilişki olan Çin’deki yavaşlamayla ve global resesyonla cebin karşıyayız. İç pazarda yapım sektörü henüz tamlık toparlamış değil. Bunlara ekleyerek son dönemde elektrik ve akaryakıt fiyatlarındaki artışın üstelik etkisi altındayız. Ruhsatlandırma, harçlar ve oran hakkı üzere, maliyetleri zait sorunlarımız mevcut. Ayrıca bir ilde yahut bölgede destur verirken, yerli yönetimlerin ve buradaki sektörün, yani sizlerin birlikte hane vasıtasıyla hezel hakkınız olmalı. Çünkü sahayı sunu bol siz bilirsiniz.”

“Sektörde işaret el işi ve nitelik artıyor”

Odalarla yeryüzü planlamaları yapılabileceğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Mavera yandan sektörde ilişik ayar noktasında bile yapmamız müstelzim işlemler var. Tığ blok mermeri 20 cent, derece mermeri 40 cent civarında satarken, İtalya kenarlı mermeri 2 dolara gönderiyor. Kamu sıkıntılara rağmen, sektörde işaret işleme ve nitelik artıyor, dış satım yapılan büyüklük sayısı büyüyor. Bu sektörde gidecek elan mufassal tıpkısı yolumuz var. Hem bu bölgenin kalkınması hem birlikte ülkemizin döviz ihtiyacının karşılanması üzere ahali birliğiyle çalışmaya bitmeme edeceğiz.” diye konuştu.

Afyonkarahisar TSO ile tüm sıkıntıları ve sorunları ilgilendiren bakanlıklara ilettiklerini ve strateji ettiklerini bildiren Hisarcıklıoğlu, “Bu noktada şunu dahi tek unutmayalım, bizler üyelerin sesiyiz ve onların tercümanları oluruz. Bize yasayla verilen fariza budur. İcraat yetkisi ve sorumluluğu de hükümetimizindir. Bire Bir ve bu arada olunca, Cenabıhak rahmeti ve bereketi verir. Birbirimizi ötekileştirmeyelim. Kimseyi, fikrinden, inancından, görüşünden kontekst dışlamayalım.” ifadelerini kullandı.

Hisarcıklıoğlu’nun konuşmasının ardından İscehisar Kaymakamı Mehmet Uca Semirtilmiş ve Afyonkarahisar TSO Başkanı Hüsnü Serteser dahi birer konuşma yaptı.

Daha sonradan Rifat Hisarcıklıoğlu, Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı’nı görüşme etti.Share: