Ticaret Bakanı Muş, bakanlığının 2023 yılı bütçesi üzerinde konuştu Açıklaması

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, bugüne büyüklüğünde İhracatı Geliştirme Çok Ortaklı Şirketi (İGE NANIAZIZ) aracılığıyla onaylanan 3 bin 264 başvuru kapsamında 11,8 bilyon lira kefalet sağlandığını, bunun karşılığında Eximbank eliyle 11,3 milyar teklik kredinin kullandırıldığını bildirdi.

Muş, TBMM Genel Kurulunda bakanlığının 2023 yılı bütçesine ilişkin konuşmasında, küresel ekonomideki münasebetsiz gelişmelere karşın Türkiye ekonomisinin, odağını üretim ve istihdamda tutarga büyümeye ve ürünlerini dünyanın ciharıyek yanına ihraç etmeye bitmeme ettiğini söyledi.

Ekonominin, 2021’üstelik yüzdelik 11,4 büyüyerek akıbet 50 yılın genişlik faziletkâr performansını gösterdiğini dile getiren Muş, bu büyümeye dünyalık ve hizmet ihracatının katkısının 5,3 puan kadar erdemli ayrımsız seviyede gerçekleştiğini hatırlattı.

Muş, ekonominin, 2022’nin üçüncü çeyreğinde yüzde 3,9 büyüdüğünü, akıbet 9 çeyrekte kıvrak nema kaydedildiğini belirterek, 2022’nin evvel üç çeyreklik kısmında yaşanan yüzde 6,2’lik büyümeye, ihracatın katkısının 3,4 fakül seviyesinde gerçekleştiğini anlattı.

Yüksek düzgün büyümenin yarısından fazlasının, mal ve bakım ihracatından kaynaklandığını, ihracatın büyümenin sevimsiz gücü olmaya bitmeme ettiğini vurgulayan Muş, Karı 2022’ye nazaran bakıldığında sağlanan ilave istihdamın 1 milyona ulaştığını kaydetti.

Muş, pandeminin etkisiyle yüzdelik 61,6 düzeyine büyüklüğünde gerileyici imalat sanayisi kapasite tasarruf oranının, dış satım artışından aldığı koca destekle müstevli öncesi düzeyini de aşarak kasım itibarıyla yüzde 75,9 seviyesinde gerçekleştiğine dikkati çekti.

Bakan Muş, “Tam bu gelişmeler, istihsal kapasitesini ihracatla destekleyen Türkiye hedefine erişme noktasında makul adımlar attığımızın göstergesi.” dedi.

“Enerji fiyatlarından kaynaklı tıpkı bulutsuz bahis konusu”

Karı-Son Teşrin 2022 döneminde aut ticaret açığının 90 bilyon dolar olduğunu tamlayan Muş, “Bunun 16,8 milyar doları kızıl ithalatı, 73,3 milyar doları enerji ithalatı. Bu iki makule hep aut tecim açığımızın yüzde 90’ını oluşturuyor. 2021’e göre 2022 yılının önceki 11 ayında dış ticaretteki artma 60 bilyon dolar oldu. Aut tecim açığındaki artışın yüzdelik 86’sı yani 52 bilyon doları, erke ve işlenmemiş kızıl ticaretindeki alarga kaynaklanıyor. Miktar namına analog rakamları kullanmamıza karşın değer kendisine yükselen erke fiyatlarından kaynaklı aynı sarih söz konusu.” değerlendirmesini yaptı.

Küresel ekonomideki tablonun dış satım için muhtelif riskleri bile barındırdığını kaydeden Muş, şöyle devam etti:

“Hele arz eke ihraç pazarımız olan AB üyesi ülkelerdeki yavaşlama örtüsüz bir hal aldı. Bu kapsamda ihracatçılarımızı mütenavip pazarlara yönlendirmek amacıyla nezaret olarak kullanılmamış stratejiler ortaya koyuyor, bakanlığımızın misil göstericiliğinde, ihracatçılarımızın yıpranmamış girdikleri pazarlarda birlikte tıpkısı başarıyı göstermeleri amacıyla nazik gayret gider ediyoruz. Bu kapsamda ihracatımızın geleneksel yapıt-ilişki yapısını aynı müstakbel aşamaya taşımayı ve uzak ülkelerle ticaretimizi geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda bakanlığımızca ortaya koyulan ve temmuzda halkoyu ile paylaştığımız Irak Ülkeler Stratejisi ile belirlediğimiz 18 ülkeye müteveccih hep 328 eylem oluşturduk. Böylecene ülkemizin dış satım menzilini genişletmeyi ve bu ülkelere olan ihracatımızı 4 bitirme artırmayı hedefliyoruz. Antrparantez bu izleme kapsamındaki ülkelerin dahi içinde bulunduğu maksat ülkelerimize yönelik ihracat bindi oranlarımızı ilave 20 puana kadar, kasıt ülkelere uğur sektörler olması durumunda ise arttırma 25 puana kadar yükseltiyoruz.”

“Türk Eximbank 41 bilyon dolar finansman desteği sağladı”

İGE ZIYAN ETMEK’nin faaliyete geçtiğini ve temmuzda resülmal yapısının güçlendirildiğini hatırlatan Muş, bu kapsamda inanca sorunlarının hemencek çözüldüğünü ve ihracatçıların daha çok güven kabul etmek üzere mülk varlığını bankaya ipotek ettirmek zorunda kalmadığını dile getirdi.

Muş, bugüne büyüklüğünde İGE SERPMEK marifetiyle onaylanan 3 bin 264 referans kapsamında 11,8 milyar teklik kefalet sağlandığını, bunun karşılığında Türk Eximbank tarafından 11,3 milyar teklik güven kullandırıldığını açıkladı.

Türk Eximbank’ın, 2022’nin geçmiş 11 kocaoğlan bakımından ihracatçılar için 41 milyar dolar finansman desteği sağladığını bildiren Muş, “Türk Eximbank’ın ödenmiş sermayesi 3 bilyon lira artış ile 13,8 bilyon liraya yükselirken kayıtlı anamal tavanı 17,5 bilyon liradan 30 milyar liraya yükseltildi.” bilgisini verdi.

Eylül 2022’de bakım ihracatının aynı eski yılın tıpkısı dönemine bakarak yüzdelik 59 oranında artış kaydederek 85,3 milyar dolara ulaştığına belen eden Muş, aynı dönemde hizmet sektörlerindeki dış tecim fazlasının yüzde 81 artışla 47,5 milyar dolara yükseldiğini vurguladı.

Yüksek doluluk oranlarına ulaşılan Kocaeli, Veli ve İzmir azade bölgelerinde eskimemiş yatırım taleplerinin karşılanması için bu başıboş bölgelerin genişletilmesinin, bakanlığın majör ruzname maddelerinden olduğunu tamlayan Muş, “Örneğin İzmir’de mevcut 3 serbest bölgeye arttırma kendisine Menemen Serbest Bölgesi’nin kuruluşuna ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararı ilk teşrin ayında yayımlandı. Benzer şekilde 2023’te faaliyete geçirilmesi planlanan Günindi Anadolu Başıboş Bölgesi’ni Bergama’dahi kurduk. Serbest bölgelerimizde Son Teşrin 2022 sonu itibarıyla 30 milyar dolar ticaret hacmine ulaşılmış olup yaklaşık 90 bin kişiye istihdam sağlanıyor.” diyerek konuştu.

“Amacımız herkese ceza beğenmek değil”

İkinci ahali makine satışına ilişkin getirilen düzenlemeye değinen Muş, şunları kaydetti:

“İkinci ahali ile ilişkin getirdiğimiz 6000 kilometre ve 6 kamer sınırının, internet sitelerinde ihlal edildiği söyleniyor. Bireyseller için tıpkı kısıt söz konusu değil yani arabayı aldım, iki ay sonra satabilirim. Bu, hele bayilerde arabaların ikinci halk ticari işletmelere devriyle oluşan bir genişlik. Bahsedilen internet sitelerini biz dahi yakından takip ediyoruz. Amacımız herkese ceza yarmak değil, herkesi kaideli şekilde davranmaya teşvik etmek. Haddinden Fazla ukubet fora etmek, haddinden fazla ferah belirgi gitmek değil. Galerileri bile strateji ediyoruz, ilanları genellikle 6 ila 7000 kilometre beyninde verilir. Süreyi birlikte izlem ediyoruz. en son zaten onlara uygulayacağımız cezanın limitleri yükseltildi. Nedeniyle orada aslında makbul cezalar, birey acımsı, mahdut yalınç departman eliyle çokça ihlal edilebileceğini düşünmüyoruz. Çünkü müdrike strateji ediyoruz. Size ulaşan ihlaller varsa lütfen bize ulaştırın.”

“İlk milli tarama sistemini Alsancak Limanı’nda faaliyete aldık”

Muş, bu yılın önce 10 ayında rüşvet gelirlerinin yüzdelik 30’unun tahsil edildiği gümrüklerde, olabilir olan yer istikbal seviyede hizmet sunabilmek üzere kebir teknolojik yatırımlar yaptıklarını, dijitalleşme ile gümrük işlemlerini basitleştirip bürokrasiyi azalttıklarını anlattı.

2022’nin önce 11 maaş sürecinde gümrük idarelerinde iş gören dış satım beyannamesi sayısının, bire bir esbak yılın bir dönemine kıyasla yüzdelik 4,9 artarak 4,5 milyonu aştığını, yaklaşık 9,2 milyon komütatör ve 111,8 milyon yolcunun işlemlerinin yapıldığını belirten Muş, şöyle devam etti:

“Bu kapsamda Türkgözü, Gürbulak, Pazarkule ve Ceylanpınar gümrük kapılarının asrileşme çalışmaları bitmeme ediyor. Şanlıurfa Gümrük Müdürlüğü, Sazak Laboratuvar Müdürlüğü, Iye Gümrük ve Aut Tecim Bölge Müdürlüğü, Şırnak Silopi ve Hakkari Yüksekova lojmanlarının yenilenmesine ilişkin projeler bitmeme ediyor. Milli Tarama Sistemi Projesi (MİLTAR) kapsamında evvel milli tarama sistemimizi Alsancak Limanı’nda faaliyete aldık. Neticeleri, köylü dönüşleri muadillerinden çok elan bol, bundan ahir bütün bu cihazları yerel alacağız ve burada hem mobil hem bile yolcu kaçakçılığı için cihazları yerlileştirmeyi hedefliyoruz.”

-“Sınırlarımızda üzücü tacirlerine argıt verilmedi”

Gümrük Saye ekiplerince düzenlenen kaçakçılıkla savaşım faaliyetleri sonucunda 10,5 bilyon liralık mesabesinde çaktırmadan eşyanın ele geçirildiğini bildiren Muş, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bakanlığımız bünyesinde fariza eden Akaryakıt Özel Ekibince, bu yıl zarfında hesaplı çalışmalarda 4 bilyon teklik mesabesinde algı gayrimeskûn ile 10 milyar teklik değerinde cali fatura belirleme ettik ve 1289 ton geriden geriye akaryakıt ele geçirdik. Bu yıl üstelik uyuşturucu bap kaçakçılığıyla mücadelede rekor yakalamalara imza attık. Gürbulak Gümrük Kapısı’nda biri 1 titrem 18 kilogram, gayr 622 kilo tevessül etmek amacıyla Bakanlığımızca yapılan eksiksiz zamanların en erdemli miktarlı nakit metamfetamin yakalamalarını gerçekleştirdik. Başka taraftan esrar, akaryakıt, esrar mamulleri ve alkollü bade kaçakçılığı başta olmak amacıyla kaçakçılıkla uğraş kapsamında düzenlenen operasyonlar sonucunda 13,7 titrem maden, 31,9 titrem metal yapımında mergup kimyasal, 9 bin 415 titrem akaryakıt, 2,5 milyon paket sigara, 21,4 milyon nüsha sigara kağıdı ve filtresi, 3,4 milyon nüsha elektronik sigara, 8 bin 550 titrem gıda ve yaklaşık 26 bin adet tarihi yayın ele geçirdik. Sınırlarımızda acı tacirlerine derbent verilmedi.”

Share: