Tezgâhlarda balık çeşitliliği ve bolluğu artıyor

Yaklaşık 1 buçuk ay ilk açılan balık sezonu sonrası Eskişehir’deki balık tezgahlarında hem zümre arttı hem birlikte fiyatlar düşmeye başladı.

Balık avlanma yasağı 1 Ilkgüz 2022’da sona erdi. Vatandaş ise özlenti kaldığı balığa kavuştu. İlk günlerden itibaren balıkçı tezgahlarında hamsi ve sivri bolluğu yaşanırken akıbet günlerde sair çeşitlerde gelmeye başladı. Mezgit, kalkan, mercan balığı, barbun çevirici, lüfer, sarıkanat, çinekop kadar balık çeşitlerinin tezgaha düşmesiyle alay malay yurttaş hususi adına aradığı ürünlere birlikte ulaşmaya başladı.

Eskişehir’bile balıkçılık fail Muharrem Şahin, balık çeşitlerinin artığını belirterek önümüzdeki günlerde miktarların de bollaşacağını söyledi. Balık ahzetmek isteyenlerin birkaç gün bilahare daha aşkın çeşide ulaşabileceğini söyleyen Şahin, şu ifadeleri kullandı:

“Sezon açılalı tahminî tıpkısı buçuk kamer oluyor. Palamutlarda feyezan bibi bitmeme ediyor. Akıllıca fiyatlardan bile satılıyor. Sivri ve hamsinin yanı sıra mezgit, kalkan, mercan balığı, barbun açacak, lüfer, sarıkanat, çinekop çoğalmaya başladı. Özellikle çinekop üzere önümüzdeki günlerde bollaşacağı söyleniyor. Birçok balık türü tezgaha düştü. Önümüzdeki günlerde skala ve ongunluk üzere artma bekliyoruz. Balık ahzetmek isteyenler daha çok çeşide ulaşabilecek.” – ESKİŞEHİR

Share: