Tescilli Erzincan tulum peynirinin yayladan sofraya yolculuğu

Erzincan’ın tescilli tulum peynirinin faziletkâr rakımlı yaylalardan sofraya yolculuğu başladı.

Yörede april-mayıs aylarında küçükbaş hayvanlarını yaklaşık 1500-3000 rakımlı, varlıklı nebat örtüsüne ehil yaylalarda besleyici göçerler, elde ettikleri sütü Kemah tuzu ve doğal namına yapılan peynir mayası (şirden) kullanarak tulum peyniri hazırlıyor.

Çiğ akkaraman koyunu ve kıl keçisi sütünden üretilen peynir, koyun postundan yapılan tulumlar, plastik bidonlar ile vakumlu ambalajlara basılıyor.

Coğrafi işaretli tulum peyniri, 1 maaş üretim ve 3 mahiye da depolardaki “olgunlaşma süreci”nin arkası sıra sofralara ulaştırılıyor.

“İyi benzeri mevsim geçirdik”

Tarım ve Orman İl Müdürü Garaz Şahin, AA muhabirine, kentte geçen yıllara göre küçükbaş efsanevi sayısında yüzdelik 10 çoğalma olduğunu söyledi.

Yörede 300 bini kart 550 bin küçükbaş hayvanın bulunduğunu rapor eden Mecnunca, şöyle konuştu:

“8-9 bin tona yakın peynir üretimimiz bulunuyor. İnşallah bu peynirimiz, yurdumuzun mütenevvi bölgelerinde vatandaşlarımızın sofralarında yerini alıyor. Alelhusus Erzincan tulum peynirinin coğrafi işaretli olduğunu afişe etmek istiyoruz. İyi benzeri sezon geçirdik, plato sezonunda dahi bütün üreticilerimize teşekkür ediyoruz.”

Peynirin kestirmece 3 ay olgunlaşmasını beklediklerini anlatan Atmaca, “Coğrafi işaretli tulum peyniri, şu anda istihsal safhasından vatandaşlarımızın sofralarına mezellet safhasında. Daha Çok peynir sezonu açıldı. Vatandaşlarımızın hele özen etmesi müstelzim bap, 3 ay olgunlaşması müstelzim peyniri, güvendikleri ve bildikleri üreticilerden almasıdır.” diye konuştu.

Göçerlerden 61 yaşındaki El Durmuş bile april ayında sürüleriyle yaylaya çıktığını belirterek, “Hayvanlarımızı otlaklarda otlattık. Elde ettiğimiz sütlerden peynir yaptık. Bu yıl peynirden de sütten bile memnunuz. Artık adım adım memlekete akilane, İliç ilçesine akıllıcasına gideceğiz.” dedi.

Share: