TDP Umumi Başkanı Sarıgül’den ‘genel af’ çağrısı

Türkiye Değiş Partisi (TDP) Umumi Başkanı Mustafa Sarıgül, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti güçlü, adaletli ve şefkatlidir. Benim Türkiye’m, 250 binin üzerindeki mahkumlarına aguş açmalıdır” dedi.

TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, kimi ziyaretlerde düşmek için Ardahan’a geldi. Sarıgül, Ardahan T Tipi Mecbur Ukubet İnfaz Kurumu yerleşkesi önünde af çağrısı ile ilişik matbuat mensuplarına açıklamalarda bulundu. 9 Nisan’bile ayrımsız af çağrısında bulunduğunu hatırlatan Sarıgül, “Af çağrımız içtimai hazar içindir, kardeşlik hukukunun baştan gelişmesi içindir” dedi.

Sarıgül, “bayrağımıza, toprağımıza sınırlı olan, devletin bölünmez bütünlüğünü savunan bilcümle politik partilere çağrımız af talebinin üzerinde yoğunlaşalım, Parlamento adına hiçbir siyasal parti gözetmeden bilcümle yurttaşlarımıza sevecen elimizi atmak zorundayız” diye şöyle bitmeme etti:

“Af talebimiz siyasal ayrımsız talep değil, vicdani benzeri taleptir. Pandemi koşulları dolayısıyla Online yargılamalar oldu, gözden kaçan ara sıra konular oldu. Esasen pandemi koşulları dolayısıyla esnaflarımız nazik benzeri ekonomik sıkıntıyla yüz yüze kaldı. Çeklerini ve senetlerini ödeyemediler. Maatteessüf tıpkısı gurup adeta gençlere dokundu ve binlerce gencimiz, esrar kullandığı üzere, uyuşturucuya bulaştığı üzere binlerce gencimiz şu anda mahküm yerinde. Mümin devletimiz, merhametli devletimiz, şefkatlidir bizim devletimiz. Şu anda içeride 5 binin üzerinde yavru var, henüz yaşamla tanışamadılar, doğumlarını orada yaptılar. Binlerce çocuk babalarına kavuşamadı. Pandemi nedeniyle Cezaevlerinin fiziki koşulları de yeterince akla yatkın bir ortamda değil. Kollar üzere affet Türkiye’m, Anneler için affet Türkiye’m, Babalar için affet Türkiye’m. Oylumlu devletimizin 280 binin üzerindeki mahkumlara inşallah aguş anahtar. Onları toplumla barıştıracağına inanıyorum.”

“Dış politikada nüfuz ve uymazlık olmaz”

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği başvurusunu birlikte değerlendiren Sarıgül, “Aut Politika Devleti politikasıdır. Siyasiler dış politikayı çöz politika malzemesi yapamaz. Özellikle komşularımızla barış içerisinde olmayı gönül ediyoruz. Ama değme siyasi parti başkanı kalkıp kendine bakarak şu yahut bu ülkeyle konuşayım derse Ülkemizin aut politikası zaafa uğrar. Aut yöntem üzerine hep politik partiler teşrikimesai ve tehlikeli birliği yapmalıyız. ve bütün komşularımızla barışmalıyız. Ulusal ilişki konuşunda, aut yöntem ve mülteciler üstüne bilcümle siyasi partileri işbirliği yapmaya çağırma ediyorum. Hele şu anda parlamentoda görüşülecek olan Finlandiya’nın NATO üyeliği üzerine bilcümle politik partiler ayrımsız araya gelerek 6,5 milyon mültecinin Avrupa birliği ülkelerine fiyat adına alınması gibi icazet vermeliyiz. aksi takdirde Türkiye NATO’dan bile çıkmalıdır ve NATO’nun çifte ölçün politikalarını akseptans etmemelidir. NATO ülkeleri Ukrayna’dan mevrut 6,5 milyon insana aguş açtıysa Türkiye’deki 6,5 milyon mülteci yede mutlaka aguş açmalıdır. Ülkemizdeki bu mülteciler Avrupa birliği ülkelerine karşılık kendisine dağıtılmalıdır. Bu olmadığı takdirde Türkiye NATO’dan bile çıkmalıdır. aksi hâlde Yunanistan’a, Ukrayna’ya verdiği önemi Türkiye’ye vermemekte. O nedenle bütün politik partileri mültecilerin Avrupa birliği ülkelerine eşit bir şekilde dağıtılması konusunda NATO kartını ortaya beklemek için işbirliği yapmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu. – ARDAHANShare: