TBMM Yaşlıların Sorunlarını Araştırma Komisyonu, Darülaceze Başkanlığını musahabe etti

TBMM Yaşlıların Sorunlarını Araştırı Komisyonu, yer çalışmaları kapsamında Bakım Yurdu Başkanlığına ziyarette bulundu.

Şişli’deki Darülaceze Başkanlığında incelemelerde bulunan ve yetkililerden hikmet düzlük komisyon üyeleri, görüştükleri yaşlılar yurdu sakinlerinin üstelik taleplerini dinledi.

Komisyon Başkanı DÜRÜST Fırka İstanbul Milletvekili Erol Kaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaşlılara yönelik 20’ye mail amme kurumu, sivil tolum örgütü temsilcisi ile üniversitelerden akademisyenleri dinlediklerini, yoğun şekilde çalıştıklarını söyledi.

Kocaeli ve Bursa’daki kayran çalışmalarının ardından İstanbul’birlikte Bakım Yurdu’yi yerinde fethetmek istediklerini belirten Kaya, şöyle konuştu:

“Konfedere Milletlerin ilan ettiği üzere, nüfusunun yüzde 10’u 65 yaş üstüyse çıktı buğulanmış ayrımsız toplum diyerek tanımlanıyor, Türkiye dahi buğulu bir toplum. Bu heybetli bire bir husus. Acep 65 yaş üstü için neler yapılıyor, neler yapılması gerekiyor, gündemimizde olan tıpkısı kapı. Hem hizmetler açısından hem mevzuat hem da konuşu gerekçeler açısından bunları görmemiz lazım. Aynı zamanda 45-65 bandında birlikte tahminî 20 milyona yakın, 19 milyonu aşan aynı nüfusumuz var. Yani zımnında 45’ten 65’e yürürken üstelik insanları metin taşıyabilirsek yükümüzü daha hafifletmiş oluruz.”

“25 bine mail insan Düşkünlerevi kabil kurumlarda yaşıyor”

Türkiye’da Darülaceze kabil 434 gurur olduğunu, burada 25 bine andıran insanın yaşadığını anlatan Kayaç, gelecek hafta üstelik Ankara’daki gâh kurumları musahabe edeceklerini belirtti.

Kayaç, sahada gördüklerini yazacakları raporları 31 Mesafe 2022 bakımından TBMM’ye sunmuş olacaklarını belirtti.

Ziyarette, yarkurul üyesi milletvekilleri Çetince Subaşı, Arife Polat, Semiha Rençper, Cemal Bekle, Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Cihangir İslam ve İmam Hüseyin Sürgün da meydan aldı.

Öte yandan, alt kurul üyeleri, Düşkünler Yurdu ziyareti öncesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yaşlılar için yaptığı icraat hakkında Dr. Mimar Paha Topbaş Gösteri ve Danışma Merkezi’nde brifing aldı.

İBB Umumi Kâtip Yardımcısı Yırtıkça Polat’ın antre konuşmasını yaptığı brifingde, Sosyal Hizmetler Müdürü Nazlı Enif Dipşar ile Keyif ve Hıfzıssıhha Müdürü Mustafa Kağan Yılmaztürk yaşlılar karşı lokma tatlısı gerçekleştirdi.

Share: