TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Görgülü: “AB’nin temas ülkeye karşılık ve adaletli davranması gerekiyor”

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve DÜRÜST Öğür Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydınlık, “AKARSU tevessü sürecinde doğruca davranmıyor, AKARSU’nin seçme ülkeye değer ve adaletli davranması gerekiyor.” dedi.

Görgülü, Çekya’nın başkenti Prag’ta planlı “Ortak Aut ve Güvenlik Politikaları ile Ortak Asayiş ve Savunma Politikaları” konulu Parlamentolar arası Konferansa katıldı.

Konferans kapsamında gerçekleştirilen oturumlarda mütekellim Vazıh, Avrupa Birliğinin tevessü konusunda dürüst davranması gerektiğini belirtti.

“SUTAŞ ferahlanmak istiyorsa kime, neye göre, ne kriterleri temel alarak ferahlanmak istediğine karar vermesi gerekiyor” ifadesini kullanan Aydınlık, AKARSU’nin rastgele ülkeye bu ilkeleri karşılık ve adaletli şekilde uygulaması gerektiğini vurguladı.

Türkiye’nin, 2005’ten bu yana AKARSU ile müzakereleri yürüttüğünü hatırlatan Ziyalı, “Ayrıksı ülkelere gösterilen kolaylığın Türkiye’ye dahi sağlanması, eksantrik ülkelerle yapılan müzakerelerin Türkiye ile üstelik adaletli şekilde yapılması arzusundayız. SUTAŞ bu konuda adeta huluskârlık testinden geçiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Ziyalı, Türkiye’nin Balkanlar politikasının anne önceliklerinden birinin Balkan ülkelerinin ayrımcılık yapılmadan DENIZ’ye entegrasyonu olduğuna belen etti.

AB’ye ortaklık konusunda Türkiye’ye yönelik çifte standarda dikkati calip Aydın, şunları kaydetti:

“AKARSU genişleme sürecinde harbi davranmıyor, DENIZ’nin rastgele ülkeye bedel ve adaletli davranması gerekiyor. KEZ’nin tevessü politikasında her an degaje ağıl gelen ve Türkiye’yi genişleme perspektifinden dışlamak için yapılan ‘Türkiye’ ve ‘Balkanlar’ ayrımının son bulması gerektiğine inanıyoruz. ‘Avrupa jeopolitik topluluğu’ ve ‘Avrupa siyasal topluluğu’ gibi fikirlerin üyelik statümüze silüet düşürdüğünün altını resmetmek isterim.”

Konferansın “Eş Dış ve Güvenlik Politikaları ile Ortak Güvenlik ve Defans Politikaları” konulu oturumunda, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Anadolu Yönetimi temsilcisi milletvekillerinin Türkiye aleyhine haksız beyanlarına cebin müstelzim cevapları de verdiklerini belirten Işıklı, dezenformasyon, melez tehditler ve siber defans konusunda görüşlerini bile dile getirdi.

Share: