TBMM Başkanlığı Soru Önergesini İade Etti, Bayraktutan Reaksiyon Gösterdi: “İsmail Kahraman’ın Sözlerinden Huzursuz Olmayanlar Konunun TBMM Gündemine…

TBMM Başkanlığı, CHP Artvin Saylav Murat Bayraktutan’ın bozuk TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “Şehirlerin halas yıl dönümleri kutlanıyor. Banko karşıyım. Şehirlerin düşman işgalinden kurtuluşu zımnında kutlama yapılmaz” sözleriyle ait TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un yanıtlaması istemiyle verdiği istifham önergesini TBMM İçtüzüğü’ne çap olduğu gerekçesiyle iade etti. Bayraktutan, “İsmail Yiğit’ın sözlerinden erinçsiz olmayanlar; konunun TBMM gündemine taşınmasından erinçsiz olmuşlardır” diye niteleyerek reaksiyon gösterdi.

Eski TBMM Başkanı İsmail Yiğit, katıldığı tıpkı göstergeç programında; “Şehirlerin kurtuluş yıl dönümleri kutlanıyor. Banko karşıyım. 2 Mart’ta Rize kurtulmuş, kim diyor? Namevcut Erzurum şu Mart’ta. Şehirlerin antagonist işgalinden kurtuluşu dolayısıyla kutlama yapılmaz. Dünya tamam bitti, müstevliler alacaklarının biraz intaç mislini aldı ve anca gittiler, çekildiler. Kurşun sıkmadık ki” demişti.

CHP Artvin Saylav Murat Bayraktutan de Yiğit’ın sözleriyle ilgili TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un yanıtlaması istemiyle istifham önergesi vermişti. Bayraktutan, Şentop’a şu soruları yöneltmişti:

“Mevcut TBMM Başkanı namına Cumhuriyetimizin temellerine, eş değerlerimize, ülkemizin halas mücadelesine açkı uzatan çarkıt mevkidaşınızın sözleri hakkında ilk tepkiyi göstermeniz gerekirken hangi esbabımucibe ile sessiz kaldınız? Türk Milleti’nin, ordusu ile alay malay Ebedi Başkomutanımız Atatürk’ün önderliğinde yazdığı alplık destanı Kurtuluş Savaşı’nı, Milli Mücadele’yi küçümseyen TBMM eski Başkanı İsmail Kahraman’ın Meclis Başkanlığı rütbesi ne ant sökülecektir?

Küçük Asya halkının bağımsızlığa ve hürriyete bağlılığının göstergesi şehirlerimizin kurtuluş günlerine, zaferle sonuçlanan Kurtuluş Mücadelemize açacak uzatan Alp’ın özellikle TBMM bağlantılı kurumlar gelmek üzere cümle kamu kurumlarına ve sosyal tesislerine girişinin yasaklanması yerine lazım tensikat hangi antlaşma yapılacaktır? Tıpkısı takvim açıklar mısınız?”

TBMM BAŞKANLIĞI İADE ETTİ: KİŞİSEL GÖRÜŞE MEYDAN VERİLMİŞ VE İSTİŞARE SAĞLAMAKTAN İBARET KONULAR…

TBMM Başkanlığı, Bayraktutan’ın önergesini TBMM İçtüzüğü hükümlerine yeraltı olduğu gerekçesiyle iade etti. İade gerekçesi ise şöyle açıklandı:

“TBMM İçtüzüğü’nün ‘yazılı soru’ antetli 96’ıncı maddesinde ‘yazılı soru,… ferdî kuruntu gelecek sürülmeksizin;… bir takrir ile yazılmış olarak yanıtlanmak için milletvekillerinin, Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlara bağlanmış kendisine istifham sormalarından ibarettir’ kuralına düz mevdu olup; bu yön gereğince yazılmış istifham önergesi metninde takrir sahibi milletvekillerinin kişisel görüşlerine düz verilmemesi gerekmektedir. TBMM İçtüzüğü’nün ‘Sorulamayacak konular’ başlıklı 97’inci maddesi ‘Aşağıdaki sorular Başkanlıkça kabul edilmez: …b) Biricik amacı müzakere sağlamaktan ibaret konular’ hükmünü içermektedir. Bu maddede kayıtlı istifham önergelerinde yemeden içmeden belli bir laf için istişari amaçla sorulan soruların Başkanlıkça kabul edilemeyeceği hükme bağlanmıştır. Bu çerçevede ilgide mukayyet önergeniz incelenmiş ve önergenizin TBMM İçtüzüğü’nün yukarıda dökme 96 ve 97’nci maddeleri hükümlerine muhalefet taşıdığı değerlendirilmiştir.”

“İSMAİL KAHRAMAN’IN SÖZLERİNDEN RAHATSIZ OLMAYANLAR KONUNUN TBMM GÜNDEMİNE TAŞINMASINDAN RAHATSIZ OLMUŞLAR”

Bayraktutan, önergesinin reddetme edilmesiyle ilişik şu açıklamayı yaptı:

“Cumhuriyetimizin temellerine, ortak değerlerimize, ülkemizin halas mücadelesine vasıta atmak başıboş; karşı soru tetkik etmek haram. Sedir Başkanlığı’nca hastalık ağızsız kaldığını aramak, lüzumlu işlemlerin ne zaman başlatılacağını eşmek hangi zamandan beri ferdî düşünce çerçevesinde değerlendiriliyor. Bu soruların ‘Tek amacı konuşma sağlamaktan ibaret konular’ hükmüyle ilişkin olmadığı açıktır. İsmail Yiğit’ın sözlerinden tasalı olmayanlar; konunun TBMM gündemine taşınmasından rahatsız olmuş

Share: