Tayvan: Çin’e ilgili 35 kavga uçağı ve 8 sefine Tayvan çevresinde görüldü

Tayvan Savunma Bakanlığı, periyot zarfında Çin’e ilişkin 35 savaş uçağı ve 8 cidal gemisinin Ada çevresinde görüldüğünü bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Çin’e ilişkin 35 çekişme uçağı ve 8 geminin Ada çevresinde görüldüğü, uçaklardan 18’inin Tayvan Boğazı’nda tarafların yük alanlarını sınırladığı akseptans edilen gelgel ve deniz hattının doğusuna ve Tayvan’ın “Gelgel Defans Tanımlama Bölgesi” ilan ettiği içtima güneybatı bölümüne uçtuğu belirtildi.

Açıklamada, Çin’e ilişik albeni ve deniz araçlarının, elektronik izleme araçları, devriye uçakları, gemiler ve düz füze sistemleriyle izlendiği aktarıldı.

Çin’in, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin kamer başındaki ziyaretinin peşi sıra Tayvan Boğazı’nı ayıran itibari “mutedil çizgi”yi geçtiği uçuşları ve sefine devriyelerini ahenktar kuzuluk getirdiği gözleniyor.

ESIR’li senatörün konuşma ettiği günde uçuşların sayısı arttı

Öte yandan Cumhuriyetçi Partili Senatör Marsha Blackburn’ün Ada’yı müzakere ettiği günde uçuşların sayısının artması dikkati çekti.

Dün 15 çarpışma uçağı ve 4 gemi Cezire çevresinde görülmüş, uçaklardan 9’u “ölçülü iz”yi geçmişti.

Dün gece Ada’ya gelen Senatör Blackburn, zaman Tayvan lideri Tsai Ing-wen ile görüşmesinde, “Tayvan halkının müstakil ayrımsız devlet olma yolundaki çabasını desteklemeyi sürdüreceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.

Çin ordusu, ziyaretin arkası sıra Ada çevresinde askeri tatbikatlar başlatmıştı. 7 aktarılma süren tatbikatlar, Cezire’nın çevresinde fiili abluka oluşturmuştu. Temel cebe ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında Çin temel karasından ateşlenen güdümlü füzeler, Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü.

Kargaşa sözcüsü, 10 Ağustos’ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş fakat Tayvan Boğazı’ndaki askeri karakol faaliyetinin devam edeceğini bildirmişti.

Pelosi, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Ada’yı 25 yıl aradan bilahare görüşme fail evvel ÇAKER Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Daha evvel 1997’de Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan’ı musahabe etmişti. Ziyaret, Cezire’yı topraklarının parçası adına gören Çin’in tepkisini çekmişti.

Pelosi’nin ardından Demokrat Partili Massachusetts Senatörü Ed Markey başkanlığında 5 nefis bir gök bilimi ve Indiana eyaleti Valisi Eric J. Holcomb Tayvan’ı mülakat etmişti.

Pekin, “tek Çin ilkesini” vurgulayarak Tayvan’ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik münasebat kurmasına, Konfedere Milletler’de ve başka uluslararası kuruluşlarda mandepsi edilmesine cebin çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesini araç koşuyor.

Share: