Tatvan’da bire bir yılda 16 bin 446 kişiye ağırşak verildi

Tatvan’de aynı yılda 16 bin 446 kişiye ağırşak verildi

BİTLİS – Bitlis’in Tatvan Umum Eğitim Bilimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde bu yıl açılan kurslara 16 bin 446 yurttaş paydaşlık sağladı.

Tatvan El Eğitim Merkezi Müdürlüğünce 1 Ocak 2022 tarihinden bugüne ilçede 925 ağırşak açıldı. “Hayat Boyu Öğrenme” projesi çerçevesinde açılan 925 ayrımlı kursa 9 bin 404 karı ve 7 bin 242 eş kursiyer iştirak gösterdi. Şarki Küçük Asya Bölgesinde kurslara gösterilen artma ile toplamda 16 bin 446 yurttaş yararlandı. Konuyla ait açıklamalarda mevcut Tatvan Umum Terbiye Merkezi Müdürü Kazım Acar, Hayatın olduğu temas yerde Umum Eğitim var” diye niteleyerek çalışmaların devam ettiğini dile getirdi. Kazım Enerjik, “5 yıldır Tatvan Ahali Terbiye Merkezi Müdürlüğünde çalışıyorum. 1 Aile 2022 tarihinden bugüne toplamda 925 kursumuz açılmış. Bu 925 kursumuzda 9 bin 404 karı ve 7 bin 242 koca girmek için toplamda 16 bin 446 kursiyerimiz bu kurslara katılmışlardır. Kurslarımız mesleksel, maharet ve umumi kurslar gelmek üzere devam etmektedir. Tığ kurslarımızı okullarda, umum yetişek merkezi müdürlüğü binasında, cezaevinde, sağlık merkezinde, amme kurum ve kuruluşlarında, camilerde, taziyet evlerinde ve köylerde açıyoruz. en üst namına üstelik Milli Eğitim Bakanlığımızın Türkiye genelinde başlatmış olduğu Dimdik Karye Yaşam Merkezlerinde kurslarımız bitmeme etmektedir. Tatvan’ımıza bağlı Çekmece köyünde dahi dosdoğru yaşam merkezi, karye dirim merkezini açtık. Orada şu anne kadar 6 kurs açtık. Buradaki mankafa vatandaşlarımız, hanımefendiler evde sıkıldıklarını ve bu kursa gelmekle haddinden fazla güzel ve sevinçli hareket yaptıklarını rapor ettiler” dedi.

“Eş ve veli eğitiminde çokça ağırbaşlı aynı rakamı yakaladık”

Kurslarda eğitimin rüçhan olduğunu ifade fail Acar, “Tatvan merkezde 116 kurs açarak bin 890 velimize bile bu eğitimi verdik. Velilerimiz eğitime katkıları de sağlanmış oldu. Bu çalışmalarımız evire çevire bire bir şekilde bitmeme etmektedir. Alelhusus vatandaşlarımız, ilişki duydukları, gereksinim adına gördükleri demet, tatil kabiliyetlerine göre maharet kurslarına birlikte gelmektedirler. Bununla bu arada toplumsallaşma açısından benzeri arada olma, keyifli ve nitelikli bire bir hanay laden anlamında da çok iyice vakitler geçirdiklerini hep beraber izliyoruz ve görüyoruz. Velilerimiz kurslara adeta benzeri sağaltım şeklinde geldiğini ve çokça kıvançlı olduklarını ifade ediyorlardı” diyerek konuştu.

“Hayatın olduğu gelişigüzel yerde umum yetişek vardır”

Kursiyerlerin yaptıkları ürünleri satıp maddesel gelir elde ettiklerini tamlayan Acara, “ADEM’birlikte açmış olduğumuz kurslarda, söz gelişi aşçılık kursunda mantı, erişte yapılıyor. Bunların satışı de yapılıyor. Ayrıca kadınların üretmiş oldukları ürünleri toplumsal iletişim araçları üstünde ve çevredeki vatandaşlara satıyorlar. Bununla bu arada Tatvan Belediyesiyle ortaklaşa yapmış olduğumuz icraat neticesinde Tatvan’dahi AVM’de bire bir dükkan var. Tatvan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde açmış olduğumuz bilcümle kurslarda ürettiğimiz ürünleri orada halkın bile beğenisine ve satışına sunuyoruz. Yani oradan birlikte vatandaşlarımız tezelden gidip ürünlerini rahatlıkla alabiliyorlar. Lokanta yardımcılığı, aşçılık, mahir aşevi yardımcılığı ve aşçılık kursu sertifikasını kayran bire bir can KPSS sınavına çalmak kaydıyla rahatlıkla işe girebiliyor. Yer aşkın de bu konuda istek var. Bizim bu konudaki kursumuz hiçbir antlaşma mabeyin verilmeden yapıldı. Elbette köylerde birlikte hayvancılıkla ilişik, besi ve arıcılık, tarım ile ilgili İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzle kolektif bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şu anda köylerimizde kurslarımız var. Bizim dokunmadığımız hemen şipşak tek vatandaş bulunmayan. Hayatın olduğu herhangi bir yerde el eğitim vardır. Dizge geçmiş halk eğitimden geçiyor. Onun amacıyla bu çalışmaları yaparken birlikte vatandaşımıza biz da hizmet götürmekten büyük bire bir saygınlık duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Share: