Tatvan’da asıl okulların ekmeğini meslek liseliler yapacak

Bitlis’in Tatvan ilçesinde Seydi Mehabetli Reis Bey Mesleksel ve Teknik Rum Lisesi öğrencileri, meslek bahçesinde kurulan fırında hem kılgılı terbiye alıyor hem birlikte anaokulları üzere savuşturmak üretiyor.

Milli Yetişek Bakanlığı’nın “Ekol Öncesi Eğitimde Beslenme Desteği Projesi” kapsamında Seydi Yüce Reis Bey Mesleksel ve Maharet Anadolu Lisesi bahçesindeki süreduran çatı onarılarak fırına dönüştürüldü.

Okulun Yiyecek İçecek Hizmetleri Bölümü öğrencilerine kullanışlı eğitim kabul etme imkanı sunulan fırında, ekmek üretimine da başlandı.

Öğrencilerin öğretmenleri gözetiminde hazırlayıp pişirdikleri ekmekler, ilçedeki dört anaokuluna gönderiliyor.

Ekol Müdürü İlhan Kara, öğrencilerin paketlemek üretimi, aş damı teknikleri, kemirmek hazırlama ve servis kabil eğitimleri kuramsal ve uygulamalı olarak gördüğünü söyledi.

Atölyenin, günce 20 bin paketlemek tezyit kapasitesine topluluk olduğunu tamlayan Kara, “Üretime başladık ve meslek öncesi beslenme desteği kendisine şu anda günlük 500 atlatmak üretiyoruz. İkinci çevrim ilçemizdeki yatılı okullarda eğitim gören öğrencilerimiz üzere 6 bin atlatmak üretmeyi planlıyoruz. Sene böylecene bu sayıyı 10 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Ekol kantinleri üzere simit ve boğaca üretmeyi de düşünüyoruz.” dedi.

Share: