TARİŞ’e heves arttı depolar 10 milyon 200 bin kilo pamukla doldu

– TARİŞ’e ikbal arttı depolar 10 milyon 200 bin kilo pamukla doldu

AYDIN – Görgülü’da cehre hasat sezonu sona yaklaşırken, Kültürlü 46 No’lu Cehre ve Semirtilmiş Tohumlar Ekincilik Komutan Kooperatifi’nin depoları 2 haftada doldu. Vazıh TARİŞ Depoları’na akış fail çiftçiler yaklaşık 2 hafta gibi süre içerisinde 10 milyon 200 bin kilo cehre teyit ederken sabık yılın bir döneminde bu rakamın 5 milyon kilogram civarında olduğu belirtildi.

Türkiye’nin balaban cehre istihsal merkezlerinden olan Görgülü’da pamuk hasadında sona yaklaşılırken, üreticiler üstelik topladıkları ürünleri ambarlamak ve harcamak için TARİŞ depolarına tafsilatlı kuyruklar oluşturdu. Pamuk tarımında üreticinin sigortası konumundaki Aydınlık 46 No’lu Iğ ve Semiz Tohumlar Tarım As Kooperatifi alımlara Eylül ayının son haftasında başladı. Entelektüel tarımının tansiyonunu belirleyen pamukları römorklarına yükleyen ve TARİŞ tesislerine gelen üreticiler ise bu yılki rekolte ve kaliteden memnun.

26 Ilkgüz itibariyle iğ alımlarına başlayan S.S. 46 No’lu Entelektüel Pamuk ve Semiz Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi’nde ise güzeşte sene 5 milyon olan iğ alımı şuana kadar 10 milyon 200 bin kilo oldu.

Işıklı TARİŞ olarak 15-16 milyona büyüklüğünde iğ almayı planladıklarını tabir eden S.S. 46 No’lu Ziyalı Iğ ve Semirtilmiş Tohumlar Tarım Satma Kooperatifi Umumi Heyet Üyesi ve Asbaşkanı Hedef Küçükgüldal; “Olaylar şu zaman haddinden fazla iyice. Gayet ferah gidiyor değme madde. Yerlerimiz doldu. Bu yüzden mecburen pamukları dışarıya alıyoruz. adım adım hallediyoruz. Şu anne büyüklüğünde 10 milyon 200 bin kilo pamuk alımı oldu. Işıklı TARİŞ adına 15-16 milyon arası pamuk almayı düşünüyoruz. Fiyatlarımız mebzul. Şu anda tığ 43 TL 50 kuruş yaptık 31 nitelik pamukları. 41 elvan 41 TL 50 kuruş, 51 elvan ise 39 TL 50 kuruşa alınıyor” dedi.

Alımlar koşa koldan bitmeme ediyor

Cehre tasdik etmeye gelen traktörlerin mufassal kuyruklar oluşturduğu Münevver- Muğla Karayolu üzerindeki Tariş Depoları’nda dönem boyu koşa koldan alımlar bitmeme ediyor. Kantardan güzeşte seçme römork, pamuklardaki mostra ve tav oranı alındıktan bilahare ürünü hareket makineleri ile boşaltılıyor. Oldukça dokunaklı günlerin yaşandığı TARİŞ depolarında alımlar koşa koldan bitmeme ediyor.

Share: