Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, “Artağanlık Hasadı Programı”nda konuştu

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) istatistiklerine bakarak 2020 yılında belediyelerin merhametsizce atık miktarının 34,7 milyon titrem olduğunu, bunun 18 milyon tonluk kısmını azık atıklarının oluşturduğunu söyledi.

Tokat Belediyesi yoluyla planlı Tokat Gastronomi Festivali kapsamında Küçükbağlar köyünde Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen Bereket Hasadı Programı’na katılan Kirişci, burada yaptığı konuşmada, Tokat’ın ensesi kalın tarihi, iyicene doğası ve nazirsiz mutfağıyla Anadolu’nun uç noktasında bulunduğunu dile getirdi.

Dünyanın zıtlıkları bir arada etkili coğrafyaya dönüştüğünü belirten Kirişci, bir tarafta açlıktan hayatını kaybeden insanlar, diğer tarafta dahi tükettikleri gıdanın koskocaman bölümünü müsriflik eden bire bir toplum olduğunu anlattı.

Kirişci, BM Gıda ve Tarım Örgütünün verilerine bakarak, tüketilen gıdanın kestirmece üçte birinin israf edildiğine dikkati çekerek şunları kaydetti:

“Bizim kişi kültürümüzde israf etmemenin apayrı tıpkısı yeri var. Tarım ve Orman Bakanlığı olarak 9 Ağustos’ta kâin yönetmeliğimizde farklılık yaparak, ülkemizde alelhusus yemekhaneler, oteller ve restoranlardan atılan gıdaların efsanevi yemi olarak değerlendirilmesine imkan sağlayacak düzenlemeyi gerçekleştirdik. Bundan ortalık Nezaret kendisine makul tıpkısı etap attığımızı düşünüyoruz. TÜİK istatistiklerine bakarak 2020 yılında belediyelerin kaskatı atılmış miktarı 34,7 milyon ton olurken, bunun 18 milyon tonluk kısmını azık atıkları oluşturmaktadır.”Share: