Tarihi Düz Başkanlığı ile Güney Marmara Kalkınma Ajansından iş birliği

Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Düzlük Başkanlığı (ÇATAB) ile Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) iş birliğinde “Tarihi Alan Gazi Köylerde Iflah Çiçekleri Açıyor” adlı proje yürütülecek.

GMKA binasında düzenlenen tören düzeni imza törenine, Tarihi Düzlük Başkanı İsmail Kaşdemir, GMKA Umumi Sekreteri Abdullah Okkalı ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Serkan Beyazca ile gelgel temsilcileri katıldı.

Tıbbi aromatik nebat yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması, tüvana maraba istihdamının artırılarak ongun ekincilik uygulamalarının çoğaltılması, gazi köylerin tarımsal gelirlerini artırılarak köyden kente göçün önüne geçilmesi, ziyaretçiler amacıyla alternatif destinasyon noktalarının oluşturulması hedefleniyor. Bu kapsamda, Alçıtepe ve Seddülbahir köyünde tıbbi aromatik nebat yetiştirilmeye başlanıp nahiye halkına bindi olunacak.

Proje, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çiftçi Terbiye Merkezi, Seddülbahir Köyü Muhtarlığı, Alçıtepe Köyü Muhtarlığı ve Alçıtepe Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortaklığında hayata geçirilecek.

Share: