Tabii bitkilerden saç boyası ürettiler

– Saf bitkilerden saç boyası ürettiler

Osmaniye’birlikte sarıklı ve öğrenciler natürel bitkilerden ürettikleri saç boyası projesi ile Tübitak’ta yarışacak

OSMANİYE Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde 2 öğrenci, öğretmenlerinin de desteğiyle, Çukurova’da yetişen endemik bitkilerden yaptıkları mahlut ile katıksız saç boyası üretti. Öğrencilerin projesi önümüzdeki günlerde Tübitak’ın ortaokullar arası proje yarışmasına katılacak.

6. dershane öğrencisi Elvin Bozkurt ve Eksiksizlik Dallı öğretmenleri İlkay Özil ile beraber, Çukurova’nın endemik bitkilerinden ağız ağıza doğal adına saç boyası yapmayı başardılar. Bölgede yetişen natürel bitkilerden elde edilen karışımla yapılan saç boyası 3 ayrımlı renkten oluşuyor. Kimyasal tıpkısı yön içermeyen ve ağız ağıza saf karışımlarla yapılan saç boyası projesi ile öğrenciler önümüzdeki günlerde yapılacak olan Tubitak ortaokullar arası proje yarışmasına katılacaklar. Proje ortaklarından 6. derslik öğrencisi Eksiksizlik Dallı, “Doğada kimyevi maddelerin yok olması 500-600 sene kadar mufassal berenarı almaktadır. Kimyasallar doğayı kirletmekte efsanevi ve bitkilere beis vermektedir. Bizden sonraki nesillere temiz tıpkısı doğa tezyit etmek üzere kimyasal maddeleri oldukça birkaç kullanmalıyız.” dedi.

Projenin ayrıksı ortağı 6. sınıf öğrencisi Evrim Bozkurt ise, “Bitkilerden elde ettiğimiz bu boyanın doğaya ve insana zararı yoktur. İnsanlar bu boyayı huzur ile kullanabilirler. Saf olan maddeler doğada arz fazla 3-4 ayda dönüşebilir. Acun hepimizin dirim alanıdır. Hayat alanımızı akman kullanalım” dedi. 2 öğrenciye yaptıkları projede bindi olan hoca İlkay Özil ise ” Güzellik algısı günümüzde çok ehemmiyet taşımaktadır. Bu algıda günümüzde lacerem arz yetişkin olan saçtır. Karı veya koca saç bakımına dikkat göstermektedir. Saç bakımı yapılırken makul yapıt tercih etmek akıbet derece önemlidir. Bu düşünceden yola çıkarak saf saç boyası üretimini gerçekleştirdik. Üretmiş olduğumuz saç boyası günümüzde kullandığımız saç boyalarından değişik yerine on paralık bir şekilde kimyevi madde içermemektedir. Daima bitkiseldir. Mütenevvi bitkileri belli oranlarda karıştırarak siyah zerrin ve kestane rengini elde etmiş bulunmaktayız Bu üretmiş olduğumuz saç boyasında, kıraathane atıkları besin atıkları nar kabuğu ceviz kabuğu hint kınası papatya kayaç tuzu üzere maddeleri kullandık. Saç boyamızın ne insana hangi doğaya rastgele zararı bulunmamaktadır. Öğrencilerimiz bu proje ile Tübitak’ta yarışacaklar. Şimdiden başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

Share: