Sonuç yılların gösterişli rüyası: ‘Uyuz hastalığı’

Serencam yılların kırıcı rüyası: ‘Uyuzlu hastalığı’

Dermatoloji Uzmanı Dr. Cemile Karabaş:

“Akıbet zamanlarda polikliniğimize kaşıntı şikayeti ile başvuran çokça aşkın pestil var”

BİTLİS – Bitlis- Tatvan Cesamet Hastanesinde işyar Dermatoloji Uzmanı Dr. Cemile Karabaş, sonuç yıllarda uyuzlu vakalarından yağlık polikliniklerde artış yaşandığına dikkat çekerek, “Er kişileştirme bulaşmanın önüne beğenilir” dedi.

Serencam yıllarda artan uyuzlu vakalarında hastanelerin acil servisleri özellikle olmak üzere polikliniklerde birlikte uyuz rahatsızlığı nedeniyle mevrut rahatsız sayısında çoğalma yaşanıyor. Uyuzlu hastalığı ile polikliniklere başvurularda artma yaşandığına dikkat calip Cildiye Uzmanı Dr. Cemile Karabaş, hastalığın kişinin hayat kalitesinin hayli düşmesine hastalık olduğunu söyledi. Uyuzlu hastalığının alelhusus toplu dirim alanları ile ilişkin ortamlarda sık sık görüldüğünü açıklanan Karabaş, hastalığın kaşıntı, çöp tenekesi ile başladığını ve insandan insana bulaştığını kaydetti.

“Uyuzlu hastalığı insandan insana bulaşmakta”

Hastalığın insandan insana bulaştığını dile getiren Ehlihibre Karabaş, insanlarla mümasil temastan kaçınılması gerektiğini vurguladı. Karabaş, “Sonuç zamanlarda polikliniğimize kaşıntı şikayeti ile başvuran çokça fazla sayrı var. Bunların iri benzeri çoğunluğu da uyuzlu. Uyuzlu hastalığı insandan insana bulaşmaktadır. Hele yakın temas, 10-15 dakikalık angajman, hareketli ortamlarda seyretmek bu riskleri arttırmaktadır. Vücutta evvel kaşıntı belirtileri olduğu zaman polikliniğimize başvurulduğu ahit erken kişileştirme edilerek tedavi daha erken başlanır. İlerleyici lezyonlar önlenmiş peki, ayrıca bulaşmanın dahi önüne geçilmiş peki. Bu nedenle arz ufak bir kaşıntı şikayeti olduğunda hastalarımızı polikliniğimize bekliyoruz” dedi.

“Uyuz hastalığı önce yerine vücutta sınırlı bölgelerin kaşınması ile başlar”

Uyuz hastalığında yaşanan semptomları açıklanan Rahip, “Uyuzda geçmiş vücutta kaşıntı ile başlar ve evvel çıkan belirtiler ise göbek bölgesi, elde inç araları, umum bilekleri, dayanak şeş ve göğüs kabil bölgelerde sıklıkla yerleşir. Geceleri bundan sonra kaşıntıya sebep peki. Bu de hastalarda gaflet problemlerine sebep olmakta ve gine toplum içerisinde kaşınmaktan etraf hicap, irkinti kabilinden sebeplerle ruh bilimsel yerine birlikte etkileyebilmektedir” diye konuştu.

“Kaşıntı şikayeti olan şahıslar ile mümasil temastan kaçınılmalı”

Tedavi sürecinde yapılması gerekenler için dahi vukuf veren Karabaş, “Kıyafetler, çarşaflar, örtüler makinede 60 derecede yıkanmalı. Yıkanamayan ve bağlantı edilen eşyalar ise 10 aktarılma süresince havasız bire bir şekilde yararsız poşetinde bekletilmeli. Gine halılar kesif süpürülmeli ve kaşıntı şikayeti olan eşhas ile mail temastan kaçınılmalı. Böyle durumlarda haddinden fazla misafirliğe, cıvıl cıvıl ortamlara gidip gelinmemeli. Başka insanlara bile bulaştırmamak için bunlara çokça özen etmeliler. Uyuzlu tedavisinde imdi permetrin, çalma muhtevalı ilaçlar ve karışımlar uygulamaktayız” ifadelerini kullandı.

Share: