Sonuç dakika haberi: Eskişehir’deki dolandırıcılık davasında karar açıklandı

Müzikçi Safiye Soyman, Faik Öztürk ile şeriklik yöneticisi olduğu tamlanan Berrin Canbolat’ın dolandırıcılık suçlamasıyla yargılandıkları davada değişmeyen verildi.

Eskişehir 1. Bati Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasına davacılar ile canip avukatları katıldı. Tutuksuz yargılanan 3 maznun ise mahkeme salonuna gelmedi.

Taraf avukatlarının savunmalarının arkası sıra kararını açıklanan murafaa heyeti, Safiye Soyman, Yüksek Öztürk ve Berrin Canbolat’ı beraat ettirdi.

Üstün Öztürk’ün avukatı Aysun Zayıf, adliyeden ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, bunun, davanın müvekkilleri itibarıyla azaltan tıpkısı proses olduğunu belirterek “Anlık böylelikle kendilerine götürüm edilen iddiaların hepsinin dayanaksız, haksız ve arasında yanlışlık teşekkül eden herhangi bir eylem olmadığı kabilinden müvekkilim açısından bile bu olaya karışmasını, bu olayda adının geçmesini gerektiren temas medar bulunmadığı, yapılan iddiaların ağız ağıza esassız ve haksız ve ızdırap oruçlu olduğu tanıtlama edilmiştir.” dedi.

Safiye Soyman’ın avukatı Şair Gürhan birlikte Soyman’ın, müşteki firma kendisine görünen firmayla gelişigüzel ilişkisinin olmadığını söyledi.

Gürhan, “Sahibini tanımadığı, yetkilisini bilmediği, seçme şekilde ticari ilişki içerisinde bir araya gelmediğine ilgili biz konkre delillerimizle alay malay müdrike makamına bütün savunmalarımızı, hep delilerimizi ibraz ettik ve anlık makamı da konkre delillerimizin nazara alarak müvekkilimiz üzerine aklanma kararı verdi.” diye niteleyerek konuştu.

Dava süreci

Bilecik’in Bozüyük ilçesindeki tıpkısı ahzüita merkezinde 2016 yılında “Safiye Soyman Istirahat Tesisi” adıyla açılan yapı, tıpkısı süre sonraları kapanmıştı.

Istirahat tesisi amacıyla Eskişehir’deki bire bir toptancıdan yapıt aldıkları ve parasını ödemedikleri tez edilen Safiye Soyman, Yüksek Öztürk ve şirket yöneticisi olduğu tamlanan Berrin Canbolat üzerine firma sahibinin şikayeti üzerine sormaca başlatılarak savca hazırlanmıştı.

Soyman ve Öztürk iddianamede vadi alan ifadelerinde, dinlenme tesisi şirketiyle reklam yüzü ve patent hakkı olarak anlaştıklarını, seçkin ticari alışverişte bulunmadıklarını ati sürmüştü.

İddianamede Soyman, Öztürk ve Canbolat üzerine 10 yıla büyüklüğünde mahpushane ve 5 bin güne kadar adli para cezası isteniyordu.

Share: