Sonuç dakika fen… ‘Nitelikli dolandırıcılık’ suçundan yargılanan Safiye Soyman ve Üstün Öztürk’e aklanma kararı

‘Nitelikli dolandırıcılık’ suçundan yargılanan Safiye Soyman ve Üstün Öztürk’e beraat kararı

Üstün Öztürk’ün avukatı Aysun Zayıf: “İddiaların tamamen temelsiz ve haksız ve incitici niyetli olduğu ispat edilmiştir”

Safiye Soyman’ın avukatı Ozan Gürhan: “Henüz önceden iddialarla ilgilendiren takipsizlik kararı verilmişti”

ESKİŞEHİR Bilecik’in Bozüyük ilçesinde şeriklik kurarak çokça sayıda kişiyi dolandırdıkları iddiasıyla ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan yargılanan Safiye Soyman ve hayat arkadaşı Faik Öztürk ile 1 maznun üzerine beraat kararı verildi.

İddiaya göre Safiye Soyman ve Faik Öztürk çifti, 2016 yılında Bilecik’in Bozüyük ilçesinde Berrin Canbolat hesabına kurdukları SF Çalgı Imal Besin Turizm İnş. Tic. Ltd. şirketi üzerinden çokça sayıda kişiyi dolandırdı. Müşareket amacıyla kestirmece 100 bin TL mesabesinde eser tedariki için barışma eden Eskişehir’da tıpkı üretim tesisi sahibi vatandaşın şikayeti üstüne Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığınca anket başlatılmıştı. Soruşturmanın tamamlanmasının peşi sıra hazırlanan iddianame Eskişehir 1. Kısık Cezası Mahkemesince kabul edilmişti.

İddianameden

İddianamede sanıklar Safiye Soyman, Faik Öztürk ve Berrin Canbolat üzerine ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan 3 yıldan 10 yıla büyüklüğünde dam ve 5 bin dönüş adli nakdî ceza istendi. Ayrıca cumhuriyet altını savcısı, suçun ‘zincirleme’ unsurlarının oluştuğu gerekçesiyle 3 maznun amacıyla da verilecek cezanın dörtte birinden, dörtte üçüne büyüklüğünde artırılması irade etti.

Savcı mütalaada beraat istemişti

Eskişehir 1. Bati Ukubet Mahkemesinde görülen davanın üçüncü duruşmasına sanıklar Safiye Soyman, Faik Öztürk ile Berrin Canbolat katılmadı. Canip avukatları mahkeme salonunda hazır bulundu. Davaya ilişkin asıl hakkındaki mütalaasını veren mahkeme savcısı, sanıkların hileli davranışlarla katılanı aldatıp işaret aldıklarına dayalı kesin delil elde edilememesi, üzerlerine atılmış suçu işlediklerinin çakılı olmaması cihetiyle Safiye Soyman, Yüksek Öztürk ve Berrin Canbolat için değişik beraat talebinde bulundu. Duruşma heyeti, katılan vekiline mütalaaya cebin savunmasını hazırlaması amacıyla müddet verilmesine karar vererek duruşmayı ertelemişti.

Aklanma kararı

Eskişehir 1. Aheste Ceza Mahkemesinde görülen davanın 4’üncü duruşmasında canip avukatları mahkeme salonunda hazır bulundu. Asıl hakkındaki mütalaaya cebin avukat beyanlarının alınmasının peşi sıra kararını açıklanan murafaa heyeti; sanıklar Safiye Soyman, Mehmet Yüksek Öztürk ve ortaklık yöneticisi olduğu argüman edilen Berrin Canbolat üzerine yüklenen fiilin kanunda suç adına tanımlanmamış olması zımnında sanıkların ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan beraatına hükmetti.

“İddiaların tamamen asılsız ve nahak yere ve incitici oruçlu olduğu tanıtlama edilmiştir”

Duruşmanın arkası sıra adliye önünde açıklamada bulunan Faik Öztürk’ün avukatı Aysun Ark, “Eskişehir’de yaşanan bu mutsuz ülkü, müvekkillerim açısından son evre yıpratıcı bir sürece sebep oldu. Ama yapılan anlık sonunda kendilerine irtifak edilen iddiaların hepsinin dayanaksız, haksız ve arasında cürüm yapılanma eden seçme eylem olmadığı kabil müvekkilim açısından dahi bu olaya karışmasını, bu olayda adının geçmesini müstelzim rastgele temel taşı bulunmadığı, yapılan iddiaların ağız ağıza asılsız ve nahak ve şiddetli oruçlu olduğu tanıt edilmiştir. Adalete rastgele zaman çekmek gerekiyor. Tabiatıyla tığ avukatların görevi bu yargılamalarda tabii ki biz bu savunmaları yapacağız. Haddinden Fazla şükür bu belirgi bizi çokça mutlu etti. Aklanma kararı verildi. Seçkin açından, Safiye Karı açısından ve farklı müşareket yetkilisi açısından çokça şükür olması müstelzim buydu zaten” diyerek konuştu.

“Daha önceleri iddialarla ait takipsizlik kararı verilmişti”

Aklanma kararını değerlendiren Safiye Soyman’ın avukatı Saz Şairi Gürhan, “Burada müvekkilim Safiye Soyman’a ilgilendiren ertelenmiş suçlarla ilişik, tehirli iddialarla ilgilendiren elan önceleri Eskişehir Cumhuriyet Altını Başsavcılığı vasıtasıyla takipsizlik kararı verilmişti. Bu takipsizlik kararına yapılan itiraz üstelik reddedildi. Burada Hak Bakanlığı yetkililerimizin yapmış olduğu benzeri değerlendirme neticesinde tekrardan Eskişehir Cumhuriyet Altını Başsavcılığı vasıtasıyla bire bir iddianame tertip edildi ve savca sonrasında usa vurma açıldı. Tabi iddianameyi tertip fail müddeiumumilik kararına esasen bu iddianamenin sıralama edilmesi noktasında düşünüm bildiren Adalet Bakanlığı yetkililerine saygımız tükenmez. Sonuçta ayrımsız usa vurma, soruşturma makamı. Devlete saygısı tükenmez olan fertler kendisine seçkin öz söyleyemeyiz. Ama usa vurma içerisinde da müvekkilim Safiye Soyman hanımefendinin kesinlikle sızlanan firma olarak gözüken firmayla şikâyetçi kendisine gözüken firmayla seçkin ilişkisi olmadığı, sahibini tanımadığı, yetkilisini bilmediği, gelişigüzel şekilde ticari ahzüita içerisinde bire bir araya gelmediğine ait tığ somut delillerimizle alay malay usa vurma makamına bilcümle savunmalarımızı, bütün delilerimizi ibraz ettik ve yargılama makamı de konkre delillerimizin nazara alarak müvekkilimiz karşı beraat kararı verdi” dedi.

Share: