Son Dakika | Beyoğlu’ndaki “laf atma” cinayeti davasında, 5 sanıktan 4’üne müebbet mahbes cezası verildi

İstanbul Beyoğlu’nda konu atma dolayısıyla sâdır kavgada 1 kişinin öldürülmesi, 1 kişinin yaralanmasına ilgilendiren davada, yargılanan 5 sanıktan 4’üne müebbet hapis cezası verildi.

İstanbul 21. Vahim Ukubet Mahkemesinde tanıdık davanın karar duruşmasına, 4’ü mevkuf 5 sanık ile avukatları katıldı.

Mahkeme heyeti, Halil Talha Ertuğrul’un ölümünde “betimleme” unsurunun olmadığına hükmederek, sanıklar Yağmur Demir, Ferhat Kültür, Zor Aksakal ve Ümeyir Duayen’i isteyerek katil suçundan ayrı ayrı müebbet mahpushane cezasına çarptırdı.

Heyet, sanıklar Yağmur Demir ve Ferhat Hars’i ayrıca “ruhsatsız silah bulundurmak” suçundan 2 yıl 8’er kamer dam ile 1200 lira adli mal cezasına mahkum etti.

Sanık Müşkül Evliya’e, mağdur Süleyman Zafer Köker’e alın işlediği “kasten cerh” suçundan 5 sene 4 ay kodes cezası veren astronomi, maznun Abdülmenaf Çipo’i “suçluyu yardım” suçundan 3 sene hapse çarptırdı.

Heyet, sanıkların üzerlerine tehirli diğer suçlardan beraatini kararlaştırarak, 4 tutuklu sanığın tahliye talebini reddetti.

Davanın geçmişi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, bir inşaatın mekanik bölümünde çalışan maktul Halil Talha Ertuğrul (19) ile mağdur Süleyman Yengi Köker’in (21) 24 Ağustos 2021’bile Beyoğlu’nda yolda yürürken, sanıklar Baran Demir ve Ferhat Kültür ile karşılaştıkları, aralarında laf dalaşının yaşandığı, sonrasında zanlıların öldürülmüş ile mağdurun kaldıkları otelin önüne geldikleri belirtilmişti.

Sanıklar Yağmur Çipo ve Ferhat Firez’in sair sanıklar Ümeyir Duayen ile Yavuz Duayen’i arayarak cebe istediklerinin anlatıldığı iddianamede, buluşan sanıkların iki gruba ayrılarak maktulü aramaya başladıkları aktarılmıştı.

İddianamede, sanıklar Ferhat Ekin ile Çetin Aksakal’in maktulü görüp başka sanıklara vukuf verdiği, buluşup 10-15 zaman bilahare maktulün yanına geldikleri, gelir gelmez sanık Ağır Aksakal’in kıygın Süleyman Galebe Köker’in kafasına çifte attığı ve yere düşmesinin ardından sanığın kaçmaya müteharrik maktule bile tekme attığı tabir edilmişti.

Sanık Ümeyir Evliya’in maktulü tuttuğunun anlatıldığı iddianamede, sanıklar Baran Çıpa ile Ferhat Hars’in Ertuğrul’a dokunaklı ettiği, maznun Demir’in silahın kabzasıyla birçok yol vurduğu ve sonrasında şüphelilerin kaçtığı anlatılmıştı.

İddianamede, sanıklar Yağmur Çipo ile Ferhat Ekin’in ev dışına cızlam girişiminde bulundukları, sanık Abdülmenaf Çipo’in kaçmaya çalışan sanıklara müzaheret ederek Çanakkale’ye götürdüğü, sanıkların bu kentte yakalandıkları bildirilmişti.

Sanıklar Baran Çipo, Ferhat Hars, Ümeyir Aksakal ve Çetince Evliya’in, “tasarlayarak katil”, “bile bile yaralama” ve “ruhsatsız zırh bulundurma” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 7’şer yıl 6’şar aya büyüklüğünde hapisle cezalandırılmasının istendiği iddianamede, maznun Abdülmenaf Çipo’in ise “suçluyu yardım” suçundan 5 yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılması isteniyordu.

Share: