“Somali Kartalları” Mogadişu’daki Rum Kışlası’nda yetiştiriliyor

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Somali Türk Görev Kuvveti Komutanlığı (STGK), Somali’nin nitelikli askeri personel ihtiyacının karşılanmasına ağırbaşlı yardım sağlıyor.

Türkiye ile Somali ortada 2010’bile imzalanan askeri alanda eğitim bilimi, maharet ve bilimsel aksiyon birliğine yönelik çerçeve anlaşmadan itibaren başlayan süreçte, iki büyüklük ilişkileri Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın 19 Ağustos 2011’dahi ülkeyi ziyaretiyle hızlandı.

Devamında imzalanan kavil, tören düzeni ve Hükûmet kararının ardından STGK, 2017’de Somali’ye ulaştı. Komutanlığın halen fariza yaptığı Rum Kışlası, 30 Ilkgüz 2017’de dönemin Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı Orgeneral Hulusi Akar tarafından açıldı.

Hint Okyanusu kıyısındaki kışlada Somali asayiş kuvvetlerinin organizasyon, yetişek-öğretim, askeri altyapı ve geri hizmet sistemlerine yönelik ıslah, bindi ve müzaheret faaliyetleri sürdürülüyor.

Ayrıca Somali Silahlı Kuvvetlerinin yeniden yapılandırılmasına destek için Somali Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ile Esmer, Deniz ve Gelgel Kuvvetleri Komutanlıklarına müşavirlik yapılıyor.

Ülkenin subay ve astsubayları burada yetişiyor

STGK bünyesindeki Askeri Okul Komutanlığı, Somali’deki subay ve gedikli ihtiyacının karşılanmasına yönelik heybetli azamet üstleniyor.

Lise öğrenimlerini tümler Somalililerden sağlık, fiziki sürücü belgesi, sınav ve kavuşma aşamalarını geçenler uyma eğitimlerinin bitmesiyle askeri öğrenci olarak bu okula başlıyor.

Subay ve gedikli öğrenciler okulda ilk 6 kamer hızlandırılmış Türki eğitimi alıyor. Peşi Sıra astsubaylara benzeri, subaylara iki yıl yetişek veriliyor. Öğrencilere hikmet, kimya, aritmetik, bilgisayar, askeri sıra, askeri coğrafya, harekat yönetimi, duyu kabil derslerin yanında yanaşık düzen, mekanik, nişancılık ve atış, savaşma düzenleri eğitimleri kullanışlı veriliyor.

Yıl böylece da askeri eğitim bilimi kampı ve Somali birliklerinde ana kara staj eğitimleri gerçekleştiriliyor.

Eğitimler Türk askeri personel ve Türki bilici Somalili askerlerce veriliyor.

Faaliyetlerini 2017’den beri sürdüren Ekol Komutanlığından zabitan “teğmen”, astsubaylar “gedikli çavuş” rütbesiyle çıkışlı oluyor. Ati yıldan itibaren Türki tedbir sınıfının faaliyete geçmesiyle yetişek astsubaylar için iki, zabitan için üç sene olacak.

Mezun olan öğrencilerden Deniz ve Çekicilik Kuvvetleri Komutanlığına ayrılanlara da bukağılık anlayışı ve ihtisas eğitimi veriliyor. Mezunlar, ayrımsız sonraki aşamada, iki ülke arasındaki geçim uyarınca Türkiye’üstelik sınıf okulu eğitimlerine alınıyor.

Kışladaki basamak binalarında Somalili askerlere silahların, teçhizatın ve askeri araçların hizmet ve onarımına yönelik eğitimler da veriliyor.

Saz eşliğinde “Çanakkale Türküsü”

Yersiz zamanlarında satranç oynayan subay ve gedikli eğitimindeki öğrenciler, Türki bilgilerini yükseltmek için lügat oyunu scrabble ile fasıla geçirebiliyor.

Öğrencilere Türkçe dersi, Yunus Emre Enstitüsünün görevlendirdiği öğretmen marifetiyle veriliyor.

Öğrenciler bu derslerde arada sırada, öğretmenin çaldığı rabıt eşliğinde derslerde öğrendikleri “Çanakkale Türküsü”hangi üstelik zevcelik ediyor.

Komandolardan oluşan “Kartal Taburları”

İlk mezunlarını 2018’de veren STGK Birlik Eğitim Bilimi Kadro Komutanlığında ise bireyler 3 kamer süreyle Türk askeri personel ve henüz evvel STGK bünyesindeki askeri okullardan mezun olan Somalili askerlerden anne askeri eğitim alıyor.

Eğitimlerini başarıyla bitiren erbaş ve efrat Isparta’birlikte 10 hafta komando er eğitimine alınıyor ve kudretli olanlar, komando er brövesiyle ödüllendirilerek Somali Ulusal Ordusunda göreve başlıyor. Silah, açacak ve teçhizatları de Türkiye eliyle sağlanıyor.

Bu askerlerin oluşturduğu ve Türkçesi “kartal” anlamına mevrut “Gorgor Taburları”, ülkede güvenliğin sağlanmasında mefret görev üstleniyor.

Ülkedeki TSK personeli, bu taburların faaliyetlerini sonraki aşamada de izliyor. Türk askerlerinin izleme ettiği taburlara ihtiyaç halinde tecdit eğitimleri veriliyor.

“Dost ve ahi Somali halkı ile Somali Silahlı Kuvvetlerinin rastgele ant yanındayız”

STGK Komutanı Tuğgeneral Kağan Dinçer, AA’ya yaptığı açıklamada, komutanlığın Türkiye ve Somali arasında imzalanan ikili anlaşmalar kapsamında 30 Ilkgüz 2017’de Anadolu Kışlası’nda faaliyete başladığını belirtti.

Görevlerinin, Somali Silahlı Kuvvetlerinin teşkilat, yetişek-tedris, askeri enfrastrüktür ve geri hizmet desteğini keşfetmek, ıslah etmek ve yardım etmek olduğunu anlatan Dinçer, şöyle konuştu:

“STGK’bile, Somali’birlikte aşina adıyla TÜRKSOM’de Somali Silahlı Kuvvetleri personeliyle gelişigüzel Askeri Meslek Komutanlığında subay ve astsubay, Bağlanak Yetişek Komutanlığında ise komando taburları yetiştirilmektedir. Buradan mezun olan subay ve astsubaylar Türkiye’deki sınıf okulları ve terbiye merkezi komutanlıklarında eğitimlerine bitmeme etmekte, müteakiben Somali’ye dönerek bakir birliklerinde görevlerine başlamaktadır. Irtibat eğitimi kapsamında ise asıl askeriye eğitimini bitiren komando er taburları, komando er eğitimi için Isparta’ya gönderilmekte, eğitimlerini müteakip, Somali Silahlı Kuvvetleri saflarına katılmaktadır. Bu eğitimler dışında, eğitimini tamamlayarak kıtalarda fariza yapan kontak ve personele ister Küçük Asya Kışlası’nda icap değişik kışlalarda tazeleme eğitimleri yaptırılmakta, ilave yetişek ihtiyacı ortaya çıktığında Somali’de veya Türkiye’dahi yetişek ve kurslar verilmektedir.”

Dinçer, antrparantez Somali Defans Bakanlığına, Genelkurmay Başkanlığına, güç komutanlıklarına ve eğitimini tamamlayarak ülkedeki silahlı kuvvetlere katılan birliklere üstelik danışmanlık yaptıklarını rapor etti.

Dinçer, “7 abuhava, 3 kıtaya hazar, yaşayış ve adaleti getiren atalarımızdan aldığımız sabah yeli, yüreğimizdeki cesaret ve yiğitlik ateşiyle, necip Türk milletinin çelik pençeleri, aslanları bizler, dost ve cömert Somali halkı ile Somali Silahlı Kuvvetlerinin her antlaşma yanındayız.” dedi.

Küçük Asya Kışlası Afiyet Merkezi

Küçük Asya Kışlası’ndaki Keyif Merkezi, sadece birlikteki Türk askerlere değil, burada eğitimlerini sürdüren Askeri Ekol Komutanlığı ve Irtibat Yetişek Takım Komutanlığındaki askeri öğrencilere da keyif hizmeti sunuyor.

Acil engelleme odası, tıbbi gözlem odası, laboratuvar, doktor odası ve eczanenin bulunduğu revirde; otacı, diş hekimi, afiyet personelinin arasında bulunduğu 12 personel fariza alıyor.

Türkiye’ye gönderilecek askerlerin hepatit, menenjit, suçiçeği, kazıklı humma aşıları birlikte burada yapılıyor.

Afiyet Merkezi Amiri Ehlihibre Tabip Miralay Bağlam Ege, Rum Kışlası’nda görev özne Somali Türk Silahlı Kuvvetleri personeline; subay, gedikli ve erlerine, Askeri Ekol Komutanlığında öğrenim gören Somalili öğrencilere, TSK personeline ve buradaki sivil çalışanlara istikşaf, otama, yardımcı sağlık, tıbbi laboratuvar ve görüntüleme hizmeti verdiklerini, ayrıca diş polikliniğinde kenar ve aut sağlığı hizmeti sunduklarını anlattı.

AA, “Kartal Taburları”nın tecdit eğitimlerini görüntüledi

Rum Kışlası’ndaki eğitimlerini tamamlayarak Somali Silahlı Kuvvetlerine karışma olan “Kartal Taburları”na sabık günlerde Türk askeri personel aracılığıyla sunulan tazeleme eğitimlerini AA ekibi da izleme etti.

Eğitim Bilimi kapsamında bu taburlarda vazifeli askerler, meskun mahallerde muharebe, sızma parkurundan geçiş, pusu ve pusudan firar, açacak cezir binme, tüfeğe hakimiyetin esasları, mekanik, nişancılık ve atış ile zırh sıfırlama üzere eğitimlerden geçirildi.

Meskun mahalde savaşma eğitimi sırasında patlayıcılar ve sis bombaları kullanıldı. Türk askerlerin nezaretindeki eğitim sırasında hedefin içeride bulunduğu varsayılan lüp kapısının patlayıcıyla nakız edilmesinin arkası sıra askerler, hedefin etkisiz hale getirilmesine yönelik manevra gerçekleştirdi.

Ayrıca Türk sıhhiye personeli, savaşma şartlarında yaralı kişinin hayatını kurtaracak sıhhi imdat müdahalelerini maket üstünde gösterdi.

Türk askerinin tatbikatları

AA ekibinin hatta bulunduğu tam Türk askerleri de bazen tatbikatlar gerçekleştirdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfının iştiraki ASELSAN tarafından, yerel ve milli imkanlarla üretilen turist havan belirleme radarı SERHAT’ın konuşlu bulunduğu üste, umulur havan saldırısına müteveccih tatbikat yapıldı.

Havan tespit radarının uyarısıyla alarmın verilmesi, saldırının geldiği kavuşum koordinatının tespiti ve imhasına müteveccih tatbikatın dışında, komutanlıktaki ansızın müdahale mangasının alarm durumundaki harekatına ilişik de tatbikat gerçekleştirildi.

Share: