ŞIRNAK’TA ÖĞRENCİNİN AĞABEYLERİ ÖĞRETMENİ DÖVDÜ

ŞIRNAK’ın Cizre ilçesindeki ortaokulda hoca M.K., kopya çektiği gerekçesiyle ekol idaresine gönderdiği öğrencinin ağabeyleri tarafından sınıfta darbedildi. Okul koridorunda yaşanan patırtı anları düzenlilik kamerasına yansıdı.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde Cumhuriyet Altını Ortaokulu’nda hoca M.K. dün sınavda eşlem çekici öğrencisini, meslek idaresine gönderdi. Ekol idaresi de durumu öğrencinin ailesine bildirdi. Okula mevrut öğrencinin ağabeyleri Ş.B. ve A.B., ders sırasında sınıfa girip sarıklı M.K.?yi öğrencilerinin gözü uğrunda darbetti. Ses konusunda sair sınıflardaki öğretmenlerin gelmesiyle Ş.B. ve A.B. sınıftan çıkarıldı. Benzeri süre koridorda bitmeme eden tartışmanın ardından ağabeyler dışarı çıkarıldı. Sarıklı M.K. kendisini darbeden Ş.B. ve A.B.?den şikayetçi oldu. Gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki işlemleri bitmeme ediyor.

‘TALEBİMİZ TEHDİT VEYA ŞİDDETE HAPİS CEZASI’

Okulun uğrunda toplanan eğitimciler yaşanan çaba olayını protesto etti. Kadro adına açıklama işleyen Terbiye Aynı-Sen Şırnak Ofis Başkanı Abdullah Bina, şunları söyledi:

‘Bugün buraya esbak yaşanan takat olayını ve faillerini takbih etmek şiddete uğrayan meslektaşımızın beraberinde olduğumuzu izah etmek ve sürat olaylarının sonuç bulması, okulların ve yetişek çalışanlarının güvenliğinin sağlanması yerine hükümete ve Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrıda düşmek üzere toplanmış bulunmaktayız. Eğitimciye yapılan saldırıyı topluma ve toplumun geleceğine işlenmiş ayrımsız cüretkâr namına görüyoruz. Talebimiz yetişek ve talim hizmeti sunumu esnasında yahut verilen yetişek ve talim hizmetinden kaynaklanan nedenlerle eğitim bilimi çalışanlarına karşı cebir, yol yahut tehdit kullanan kişilere mahpushane cezası verilmesi, terbiye kurumlarında görev fail personele alın görevleri sırasında veya görevleri dolayısıyla işlenen bilerek yaralama suçunun tevkif nedeni varsayılan suçlardan sayılması ve sürat mağduru personele cebin işlenen suçlar sebebiyle ukubet hukuku kapsamında yürütülmekte olan işlemlerde ve davalarda personelin talebi üzerine bakanlığın hukuki yardımda bulunması noktasında aranjman yapılmasıdır. Bulunan düzenlemelerin caydırıcı olmadığı, bilakis şiddeti beslediği bundan sonra görülmelidir.?

Share: