Şırnak’ta “Kur’an Kursu Öğrencileri Arası Hafızlık Yarışması Türkiye Finali” yapıldı

Ilmek İşleri Başkanlığınca, “Kur’an Kursu Öğrencileri Arası Hafızlık Yarışması Türkiye Finali” Şırnak’ta gerçekleştirildi.

Bölgelerinde birinci olan 7 hafızın katıldığı bitiş yarışması, Yeni Mahalle Geylani Camisi’nde düzenlendi.

Kült İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Üyesi Yaşar Çuhadar’ın yarkurul başkanlığında yapılan yarışma, Kur’an-ı Bonkör tilavetiyle başladı.

Jüri üyelerinin, ezber, tecvid bilgisi ve güzel okuma üzere kriterlere bakarak değerlendirmede bulunduğu yarışmada, Kahramanmaraş’tan Yusuf Aziz Gülmez bir numara, İstanbul’dan Abdulsamet Ahit ikinci olurken, Elazığ’dan Muhammed Mustafa Selami üçüncülük elde etti.

Programa katılan Ilbay Osman Âlim, 7 havza birincisi hafızı kentte ağırlamaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Bilim Adamı, “Yüce Allah hafızlarımızın sayısını artırsın. Cenabıhak bugünün insanlığının içinde bulunduğu durumdan kurtaracak, iyicene insanları yani Anadolu’nun topraklarının Mevlana’sı, Yunus Emre’si, Hacı Bektaşi Veli’si, Veysel Karani’si yapsın. Cenabıhak hepinizden razı olsun.” dedi.

Komisyon Başkanı Yaşar Çuhadar da Ilmek İşleri Bakanlığı Terbiye Hizmetleri Genel Müdürlüğünce herhangi bir sene Kuran kurslarında hafızlık yapanlara yönelik hafızlık yarışması yapıldığını belirtti.

Öğrencilerin mecbur oldukları kaymakamlık ve illerde dereceye girdikten sonraları bölgeler arası yarıştığını, zaman de 7 mıntıka birincisinin Şırnak’ta olduğunu belirten Çuhadar, yarışmaya katılan hafızları tebrik kartı etti.

Ilbay Bilimci ve özge katılımcılar, dereceye girenlere ödüllerini, değişik yarışmacılara üstelik paydaşlık belgesi ve hediye verdi.

Programa, Belediye Başkanı Mehmet Yarka, İl Milli Yetişek Müdürü Mirza Süslü, İl Müftüsü Ahmet Heves ve farklı ilgililer katıldı.Share: