Şırnak ve yer illerde yıpranmamış eğitim tedris yılı başladı

Şırnak, Mardin, Bingöl ve Batman’de yıpranmamış terbiye talim yılının başlaması nedeniyle merasim düzenlendi, okullarına mevrut öğrenciler dersbaşı yaptı.

Yaz tatilinin peşi sıra arkadaşları ve öğretmenleriyle buluşmanın mutluluğunu diri öğrenciler İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra sınıflara alındı.

Şırnak Biçim İstiklal İlkokulu’nda düzenlenen törene katılan Vali Osman Âlim, kullanılmamış yetişek tedrisat yılının, site genelindeki 150 bin öğrenci ve 9 bin 200 öğretmene uz olmasını diledi.

Eğitim öğretimin önemine belen eden Bilim Adamı, öğrencilerin, geleceğin teminatı olduğunu belirtti.

Bilimci, okullardaki fiziki imkanların geçmişle karşılaştırma edilmeyecek derecede iyileştirildiğini ifade ederek, terbiye öğretim altyapısının güçlendiğini söyledi.

Derslik başına sakıt öğrencisi sayısının bile averaj 24 olduğunu dile getiren Bilim Adamı, “İnşallah çocuklarımızı bildirme mebzul şekilde yetiştirerek ülkemizi daha faziletkâr seviyelere taşıyacağız.” dedi.

Ilbay Bilimci, öğretmenler, öğrenciler ve veliler amacıyla yıpranmamış eğitim bilimi talim yılının iyi olması dileğinde bulundu.

Daha sonra evvel ders zili çaldı.

Programa, Belediye Reisi Mehmet Yarka, İl Milli Terbiye Müdürü Mirza Derli Toplu, İl Emniyet Başöğretmen Vekili İbrahim Çıldır ve hava müdürleri katıldı.

Mardin

Elifana Mehmet Vaziyet İlkokulu’nda düzenlenen programda ocumak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, bakir eğitim öğretim yılının ülkeye ve millete alımlı çalımlı olmasını diledi.

“Cumhuriyetimizin 100. yaşını kutlayacağımız bu terbiye talim yılını, ilimizde yetişek altyapısının elan da güçlendiği, niteliğinin katlanarak arttığı aynı gün olarak geçireceğimize ilgiyle inanıyorum. İlimizde eğitime dair fikri, projesi olan herkese kapımızın 7 zaman 24 saat kemiksiz olduğunu bir öğün henüz hatırlatıyorum” diyen Demirtaş, Vilayet ve Büyükşehir Belediyesi yerine eğitim üzere gelişigüzel soy desteği vermeye amade olduklarını bildirdi.

İl Milli Yetişek Müdürü Garaz Çıpa da Mardin’üstelik 1177 okulda 11 bin 598 öğretmen ve 246 bin 477 mektepli ile dersbaşı yaptıklarını belirterek, mecmu okullarda muktezi önlemlerin alındığını ve yaz dönemi boyunca okullarda vacip tadilatın birlikte yapıldığını aktardı.

Daha bilahare günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu, halk oyunları gösterisi sunuldu. 4. sınıf öğrencileri okula yıpranmamış başlayan 1. dershane öğrencilerine “Okula esaslı geldiniz” çiçeği sundu.

Sınıfları gezen Vali Demirtaş, öğrencilerle kardeş kardeş etti, onlara liyakatli benzeri yıl diledi.

Bingöl

Bingöl’üstelik evvel ibret zili 441 okulda 60 bin 456 mektepli üzere çaldı.

Yeni eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle suret Martir Mustafa Gündoğdu İlkokulu’nda merasim yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Vali Yardımcısı Fatih Kayaç, yeni eğitim bilimi yılının ülkeye ve millete hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.

Kayaç, “Bizler sizi çok bekledik, sizleri çok özledik, öğretmenlerimiz sizi çokça özledi. Siz bile öğretmenlerinizi çok özlediniz. İnşallah bu eğitim bilimi talim yılı sizlere haddinden fazla çok yenilikler katacak, eskimemiş şeyler öğreneceksiniz. Yıpranmamış yetişek tedris yılının başarılarla geçmesini dilerim.” sözlerini sarfiyat etti.

Törene, Milli Eğitim Bilimi Müdürü Halil Yücel, büro müdürleri ve veliler katıldı.

Konuşmaların ardından öğrenciler sınıflarına geçti.

Batman

Batman’üstelik 170 bin mektepli 2022-2023 eğitim öğretim yılına başladı.

Bayraklı Köyü İlkokulu’nda düzenlenen törene Vali Ekrem Canalp, İl Milli Terbiye Müdürü Mahmut Kurtaran ve çekicilik yöneticileri ve veliler katıldı.

Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Kurtaran, eğitim ve öğretimin başlaması zımnında heyecanlı ayrımsız çevrim yaşadıklarını dile getirdi.

Yeni eğitim tedris yılının eksiksiz öğrencilere berceste olmasını dileyen Kurtaran, “Zaman itibarıyla 170 bin öğrencimiz eğitim öğretime başlıyor. 10 bini aşkın sarıklı ve yöneticimiz terbiye tedrisat hizmetinde fariza algı. 670’i resmi 830 terbiye kurumunda yetişek tedris yılı esenlikle ve huzurla başladı.” diye niteleyerek konuştu.

Günün önemini belirten şiirlerin okunduğu törende, Ilbay Canalp’ın evvel ibret zilini çalmasıyla öğrenciler sınıflarına geçti.

Share: