Şırnak haberi! Eylülde yalaz sunu efdal Cizre’de yer bağan Erzurum’da kaydedildi

Türkiye’da bu yılın ilkgüz ayında bildirme efdal şule 46,7 paye ile Şırnak’ın Cizre ilçesinde, yeryüzü bağan flama ise sıfırın altında 3,5 paye ile Erzurum’da ölçüldü.

AA muhabirinin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgilere bakarak, güzeşte kamer averaj yalım yurdun ara sıra bölgelerinde zaman normallerinin üzerinde gerçekleşti.

İstanbul, Gökçeada, İzmir Dikili, Kuşadası, Muğla Yatağan, Fethiye, Köyceğiz, Isparta, Senirkent, Eğirdir, Denizli Acıpayam, Antalya Demre, Kırıkkale, Kırşehir, Çiçekdağı, Kaman, Düzce Akçakoca, Sinop, Kastamonu Cide, Şarki Rum Bölgesi’nin güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin genelinde zaman normallerinin üstünde olan sıcaklıklar yurdun özge bölgelerinde zaman normalleri civarında ölçüldü.

Türkiye genelinde, 1991-2020 yılları arasında 20,9 adım adına ölçülen ilkgüz ayı ortalama sıcaklığı, bu yılın ilkgüz ayında 21,9 evre yerine kaydedildi.

Bu yılın eylül ayında sunu bağan alev sıfırın altında 3,5 merhale ile Erzurum’da, genişlik efdal yalaz ise 46,7 derece ile Şırnak Cizre’üstelik tespit edildi.

Bölgelere göre sıcaklıklar

Marmara Bölgesi’nde averaj flama, İstanbul, Gökçeada çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin değişik kesimlerinde sezon normalleri civarında gerçekleşmişti. Bölgenin eylül kocaoğlan mufassal yıllar sayı farkı sıcaklığı 20,6 rütbe, sabık kamer ise 21,2 paye yerine ölçüldü. Bölgede yeryüzü düşük şule 3,2 adım yerine Balıkesir’üstelik, sunma efdal flama ise 38,7 adım yerine Balıkesir Gönen’bile gözlendi.

Iye Bölgesi’nde averaj yalım, Dikili, Kuşadası, Yatağan çevrelerinde zaman normallerinin üzerinde, bölgenin farklı kesimlerinde mevsim normalleri civarında kaydedildi. Bölgenin ilkgüz kocaoğlan tafsilatlı yıllar averaj sıcaklığı 22,2 merhale iken, 2022 ilkgüz ayında 22,9 aşama namına ölçüldü. Bölgede arz bağan flama 1 dereceyle Gediz’üstelik, yeryüzü erdemli flama ise 38,6 dereceyle Nazilli’birlikte tayin edildi.

Akdeniz Bölgesi’nde ise ortalama yalım, Isparta, Fethiye, Senirkent, Eğirdir, Acıpayam, Köyceğiz çevrelerinde zaman normallerinin üstünde, bölgenin sair kesimlerinde sezon normalleri civarında seyretti. Bölgenin ilkgüz ayı mufassal yıllar ortalama sıcaklığı 24,1 dereceyken sabık ay 24,8 paye namına ölçüldü. Bölgede en düşük yalım 0,4 derece kendisine Göksun’da, yer faziletkâr alev ise 41 dereceyle Kahramanmaraş’ta gözlendi.

İç Küçük Asya Bölgesi’nde averaj flama, Kırıkkale, Kırşehir, Çiçekdağı, Kaman çevrelerinde zaman normallerinin üzerinde, bölgenin başka kesimlerinde sezon normalleri civarında seyretti. Bölgenin ilkgüz kocaoğlan teferruatlı yıllar sayı farkı sıcaklığı 18,3 basamak iken, güzeşte ay 19,4 adım namına gerçekleşti. Bölgede yeryüzü düşük flama, sıfırın altında 3,3 dereceyle Sivas Kangal’da, genişlik faziletli yalaz ise 38,4 dereceyle Kırıkkale’birlikte belirleme edildi.

Ortalama kıvılcım Karadeniz Bölgesi’nde Akçakoca, Sinop, Cide çevrelerinde sezon normallerinin üstünde, bölgenin sair kesimlerinde mevsim normalleri civarında yaşandı. Eylül ayı ince yıllar ortalama sıcaklığı 19,2 mertebe olan bölgede sabık kamer kıvılcım 20,1 adım olarak ölçüldü. Bölgede sunma bağan yalım 1,3 dereceyle Bayburt’ta, genişlik efdal yalım ise 41,5 dereceyle Artvin’birlikte kaydedildi.

Doğu Rum Bölgesi’nde sayı farkı yalın, bölgenin cenup doğusunda zaman normallerinin üzerinde gerçekleşirken, farklı kesimlerinde sezon normalleri civarında seyretti. Ilkgüz kocaoğlan mufassal yıllar sayı farkı sıcaklığı 18,5 kademe olan bölgede, güzeşte kamer alaz 20 merhale olarak belirleme edildi. Bölgede arz bağan yalaz sıfırın altında 3,5 dereceyle Erzurum’da kaydedildi.

Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi’nde dahi averaj alaz, havza genelinde sezon normallerinin üzerinde yaşandı. Bölgenin eylül ayı tafsilatlı yıllar ortalama sıcaklığı 25,9 etap olurken, bu yılın eylül ayında 27,4 basamak namına gerçekleşti. Bölgede sunma bağan kıvılcım 7,8 dereceyle Birecik’te, en yüksek yalaz ise 46,7 dereceyle Cizre’da gözlendi.

Share: