Sinoplu Kestane Satıcısı: “Güzeşte Sene Günde 500- 600 Kilogram Satıyorduk. Bu Yıl 200 Kilo Para Satamıyoruz”

MUSTAFA YORDAMLI

Sinop’un Erfelek ilçesinde yetişen ‘kuzu kestanesi’ hasadı sürüyor. Kestanenin fiyatı ise ahzüita tezgahında kilogramı 80-90 TL’ye kadar ulaşıyor.  Sinop pazaryerinde kestane satışı yapan Turan Arıcı, “Güzeşte yıl günde 500-600 kilo servet satıyorduk. Bu sene 200 kilogram mal satamıyoruz. Bu sene insanlar (kilosu) 50 lira kestaneden ’10 liralık ver’ diyorlar. Kestane çok düşük bu sene. Geçen sene 30 liraydı kestaneler” dedi.

Türkiye’nin cesim kestane istihsal merkezlerinden Erfelek’te sezonun önce kestanelerinin hasadına başlandı. Kabuğundan kıytırık ayrılan, lezzeti ve bembeyaz rengiyle ‘kuzu kestanesi’ adına adlandırılan Erfelek kestanesi ahzüita tezgahlarını süslüyor. Bu yıl bölgede kestane düşmanı ‘gal arısı’nın yayılmasından kaynaklı verimin güzeşte senelere göre vurgun geçtiği kaydedildi. Pazarda kilogramı 40 TL ile 80 TL beyninde değişiyor.

“50 LİRALIK KESTANEDEN ’10 LİRALIK VER’ DİYORLAR”

Sinoplu kestane satıcısı Turan Arıcı şunları söyledi:

“Güzeşte seneye göre fiyatlar nısıf yarıya değişti. Bu yıl kestane fiyatlı. Kestanelerin ağaçları biraz kuruma yaptı onun için ürün düştü, yarıdan aşkın düştü. Yassı ateş elhak, temas öz pahalandı. Kestane da pahalandı. Çalım gücü dahi yok. Güzeşte yıl günde 500-600 kilo mülk satıyorduk. Bu yıl 200 kilo servet satamıyoruz. Bu sene insanlar (kilosu) 50 liralık kestaneden ’10 teklik ver’ diyorlar. Kestane çok düşük bu yıl. Sabık sene 30 liraydı kestaneler.”

Share: