Sinop yerel haberi | Sinop’ta inkıraz tehlikesi oluşan binada çalışmalar bitmeme ediyor

Sinop’ta batma tehlikesi oluşan binada çalışmalar devam ediyor

SİNOP – Sinop’ta şeb saatlerinde temelinde göçü oluşan ve eğilmeye başlayan 5 bükülmüş apartmanda icraat devam ederken yaşanan durumun, bitişiğindeki açıklık alanda yapılan hafriyat çalışmasından kaynaklı olduğu ifade edildi.

Sinop’ta geceleyin saatlerinde İncedayı Mahallesi 1. Sokak’ta açılma sesleri mevrut 5 eğik apartman dairesinde ve yandaki binalarda yaşayanlar yıkılma tehlikesi olması cihetiyle boşaltma edildi. Çevrede düzenlilik önlemleri alınırken, binada yaşayanlar geceyi sokakta geçirdi. Sabahleyin saatlerinde devam eden çalışmalarda vinç sayesinde binaya bindi verilirken, göçü yaşanan ve boşa düşen temelinde imla çalışması yürütüldü. Binada oluşan taraf binadan kopma ve eğilme havadan görüntülendi.

“Bunun mesul akarsu ağız ağıza müteahhit firma”

Binada ablasının yaşadığını belirten Nazire Bayındır, “Binanın yan tarafında boşluk bire bir kayran var. Oraya kentsel dönüşümle bakir yapı yapılacaktı. Geçkin buradaki hafriyat firması faaliyet yaparken akva binanın temeline kepçe vuruyor, akarsu borusu patlıyor ve yerey kayıyor. Bitişiğindeki binadan ayrılıyor ve yatmaya başlıyor. Saat 02.00 gibi haberimiz oldu. Binadan sesler geldiği amacıyla tahliye edilmesini istediler. Normalde bu binada sorunumuz yoktu amma maddi ve manevi boyutu birlikte var. Lüp zarfında eşyalarımız duruyor, tahliye edemedik. Bunun sorumlusu tamamen müteahhit firma. Habbe içini bakir yaptırmıştık, hiçbir molekül alamadan çıktık evimizden. Bu işin sorumlularının bedelini ödemesini istiyoruz” diye konuştu.

Başlatılan çalışmalarla binanın temelindeki boşluğun doldurularak eğreti sağlamlaştırma yapılacak. Yapı sakinlerinin kısa süreliğine binaya girerek altın eşyalarını alması sağlanacağı, sonrasında ise kontrollü kendisine yıkılacağı öğrenildi.

Share: