Sinop yerel haberi | Sinop’ta batma tehlikesi hayat dolu çatı için karar

Sinop’ta inkıraz tehlikesi hayat dolu yapı amacıyla karar

SİNOP – Sinop’ta inkıraz tehlikesi zinde apartman üzere zaruri tetkik tamamlandı. Müteahhit, binanın namına yenisini yapacak.

Sinop’ta eski gece İncedayı Mahallesi 1. Sokak’ta inhilal sesleri mevrut 5 kıvrım apartman ve yandaki binalarda yaşayanlar batma tehlikesi sebebiyle boşaltma edildi. Çevrede düzenlilik önlemleri alınırken, binada yaşayanlar geceyi sokakta geçirdi. Sabahleyin saatlerinde bitmeme fail çalışmalarda vinç sayesinde binaya bindi verilirken, göçü yaşanan ve boşa sakıt binanın temelinde doldurma çalışması yürütüldü.

Sinop Belediyesi ve Belde Şehircilik İl Müdürlüğü’nden riskli yapı için muhtemel ifade bundan sonra. Sabahleyin saatlerinde Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, Belediye Başkanı Barış Ayhan, İl Inanma Müdürü Tarıkhan Çetiner ile müteahhit bölgede bir araya gelerek bina üzere yapılması müstelzim hususlarda müzakere yaptı.

Yıkılarak namına bakir bina yapılacak

Binada yaşanan durumu ve atılacak mukteza adımları anlatan Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, “11 Ilk Teşrin gecesi burada yapılan benzeri anne kazısı zımnında özge binamız riskli duruma geldi. Diğer binadan 15 santim ayrıldı, 7 santim da arkaya yattı. Hızlı Hızlı o akşam tahliyelerimizi yaptık, insanlarımızı emin şekilde tahliye ettik. 3306 sayılı Riskli Bina Yönetmeliği ve İmar Kanunu ile belediyemizle Belde Şehircilik Müdürlüğü muktezi çalışmaları yapıyor. Bizim üzere muhteşem olan insanların birey güvenliği, para adına dirimsel amma birey hesabına gelmez. Lazım tedbirleri aldık, sunma güdük sürede yapı uray tarafından yıktırılıp engel veren yüklenici tarafından icabında birleştirerek baştan tıpkısı inşaat yapıp vatandaşlarımızın zararlarını karşılayacaklar” diye niteleyerek konuştu.

3 dolaşma içerisinde yıkıma başlanacak

Çatı sakinlerinin dairelerine girerek eşyalarını ahzetmek istediğini ancak buna izin edilemeyeceğini belirten Ilbay Karaömeroğlu, “Vatandaşlarımız girip bilcümle eşyasını ahzetmek istiyor ama bu çokça korkulu, vatandaş içerideyken çatı yıkılabilir. Hakeza tıpkı riske tığ giremeyiz. Bu kök riskli yapılara yük almak üzere vatandaşımızın girişine müsaade veremiyoruz. Yıkım 2-3 çağ içerisinde yasalı mevzuat tamamlanır tamamlanmaz yıkacağız. Belediyemiz yoluyla işler bitmeme ediyor, 3 çevrim ortamında halledecekler” şeklinde konuştu.

Share: