Sinop iktisat haberi… Sinop’ta çeltik hasadı başladı

Türkiye’nin şanlı çeltik üretim bölgelerinden olan Sinop’ta 4 maaş bakımın ardından çiftçiler sezonun evvel çeltik hasadına başladı. 800 kilograma ulaşan rekolte ve belirlenen alım fiyatı birlikte çiftçileri memnun etti.

Sinop’a merbut Mertoğlu köyünde tarlalarına özenle bakan çeltik üreticileri, mayıs ayında ekimi yapılan çeltikler 4 maaş bakımın ardından mahsullerini almaya başladı. Tarlalardaki suyun kurutulmasıyla araziye giren biçerdöverler çeltikleri biçerek kasalara doldurup tarladan mahsulü çıkartıyor. Çiftçiler bu sene üretimden ve biçilen fiyattan kıvançlı olduklarını kaydetti.

Kaliteli çeltik yedirmek için aylarca savaş verdiklerini belirten rençper Maksat Kümeç, “Tanrı kader etti, Sinop’ta 2022 sezonunun önceki çeltik hasadını yapmaktayız. Ağabey cinsinde çeltiğimiz, şükürler olsun abuhava şartlarında çeltiğimiz yatmadı. Ayrıksı çeltiklerden farkı Sinop’ta gönen oranı faziletli olduğu amacıyla biraz henüz birinci sınıf, mahsul yerine az buçuk daha erdemli olacak bu sene” diye konuştu.

Sinop genelinde sayı farkı 500 ile 800 kilogram rekolte alındığını kaydeden Kümeç, kişi tarlasındaki rekoltenin 700 ila 750 kilograma ulaştığını söyledi.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) çeltik için bu yıl 13,5 – 15 TL belirlediği fiyattan memnun olduklarını ifade eden Kümeç, “Şu anda kurtarıyor, Cenabıhak artağanlık versin. Sabık yıla göre masraflarımız yüzdelik 200-300 arttı amma ona göre üstelik kerem açıklamasını yaptı. Açıklanan fiyatlarda satabildiysek çok mutluyuz” şeklinde konuştu. – SİNOP

Share: