Sinop haberleri | Sinop’ta 16 sene sonra baştan ekimi yapılan şeker pancarında hasat başladı

Sinop’un Boyabat ilçesinde 16 yıl aradan bilahare yine ekimine başlanan şeker hastalığı pancarında hasat sezonu başladı.

Boyabat Kaymakamı Enver Yılmaz, hasadın tam üreticilere bereket getirmesini diledi.

Şeker pancarı üretimi hakkında bilgelik veren Yılmaz, “2022 yılı şeker hastalığı pancarı sezonunda Kurusaray köyünde 230 dekar, Muratlı köyünde 155 dekar ve Esengazili köyünde dahi 110 dekar görünmek amacıyla bütün 495 dekar alanda çükündür ekimi yapıldı ve eli nimetli bire bir hasat oldu. İnşallah önümüzdeki yıllarda ilk teşrin alanları genişleyerek ilçemiz ve ülkemiz ekonomisi amacıyla dobra işlemler yapmış oluruz.” diyerek konuştu.

Boyabat Tarım Odası Başkanı Cemil Elmacı, 16 sene sonra tekrar pancar üretimine başlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“2022 yılı çükündür hasadı başladı. Şükürler olsun 16 sene bilahare baştan pancar üretimi yapıyoruz. Kurusaray köyünde evvel önce 230 dekar alanda pancar üretimine başladık. Dönüm başına 8 titrem pancar verimi aldık. Kilogramı 14,5 liradan hesapladığımızda kaza ekonomisine 2,5 milyon teklik girdisi olacak. Üreticilerimiz verimden ve fiyattan çok kıvançlı. Beribenzer bu aksiyon atılganlık, canevi işi, komşularıyla iş birliği ve tesanüt içinde çok güzel yaşıt bire bir say yaptılar. Bereketli bire bir sezon geçti. Umuyorum kim ileriki yıllarda 2-3 bin dekarlara kadar ekim yapılacaktır.”

Üretici Halit Fidan ise şeker pancarı hasadından çokça ürün aldıklarını ve gelecek yıllarda üretimi arttırmayı hedeflediklerini aktardı.

Share: