Sinop haberi: Rosatom: Türkiye ile Sinop’taki nükleer santral için görüşmelere başladık

Rusya Fehamet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un Umumi Müdürü Aleksey Lihaçev, Türkiye ile Sinop’ta çekirdeksel okkalı santrali inşa edilmesine müteveccih müzakerelere başladıklarını açıkladı.

Lihaçev, Zalim mehabet kanalı Rossiya-24’e yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ikinci çekirdeksel vahim santralini Sinop’ta inşa etmeyi planladığını dile getirdi.

Sinop’un, çekirdeksel konusunda emek eden cümle tarafından bilinen, 4 kilolu üniteli nazik bir nükleer santralci inşası için cazibedar ayrımsız dideban olduğunu anlatan Lihaçev, “Iri ayrımsız çekirdeksel santralin gelecekteki varlığını da ayn önünde bulundurarak, teknolojik ittifaklar kurulması, envestisman politikası ve Türkiye enerji piyasasının şekillendirilmesi açısından yaklaşımlar sağlamak için Türk gelişim ortaklarımızla görüşmelere başladık.” dedi.

Türkiye’nin geçmiş nükleer vahim santrali olacak Akkuyu NGS’ye ilişkin anlaşma, Rusya ile 2010’de imzalanmıştı. Akkuyu’de yapılacak santral, 4 reaktörden oluşacak ve hep 4 bin 800 megavat kurulu güce cemaat olacak. İlk reaktörün 2023’te işletmeye girmesi bekleniyor.

Share: